FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Trzcińskie Centrum Kultury
Trzcińskie Centrum Kultury
Dzieci w Trzcińskim Centrum Kultury
Dzieci w Trzcińskim Centrum Kultury
Seniorzy w Trzcińskim Centrum Kultury
Seniorzy w Trzcińskim Centrum Kultury
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Trzcińsko-Zdrój, 2,5-tysięczne miasteczko w Zachodniopomorskiem, ma szanse przejść do historii polskiej kultury. 30 kwietnia tamtejsza Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Trzcińskiego Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju. To tzw. uchwała zamiarowa, w ramach której czytamy: „Wyraża się zamiar likwidacji z dniem 31 grudnia 2020 r. gminnej jednostki organizacyjnej, działającej w formie samorządowej instytucji kultury pod nazwą Trzcińskie Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju, dla którego organizatorem jest Gmina Trzcińsko-Zdrój". Trzcińskie Centrum Kultury może być pierwszą instytucją kultury zlikwidowaną w czasie pandemii z powodów ekonomicznych.
Gmina należy do gmin ubogich, jej zadłużenie na dzień dzisiejszy wynosi ponad 7,125 mln zł. Włodarze gminy i jej mieszkańcy mają 6 miesięcy na znalezienie sposobu uratowania placówki, której historia sięga lat powojennych.
Formalnie uchwałę likwidacyjną może zablokować wojewoda, gdy uzna, że władze nienależycie przyłożyły się do poszukiwań środków i bez Centrum gmina nie będzie mogła wywiązywać się z zadania zapewnienia mieszkańcom dostępu do kultury na zadowalającym poziomie.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Likwidacja kultury” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Anną Kolmer autorką reportażu, Anetą Dziedzic sekretarzem gminy Trzcińsko - Zdrój, Ewą De La Torre z-cą dyr Centrum Usług Wspólnych w Gryfinie, które jest jednostką obsługującą w zakresie finansowo-księgowo-kadrowym 21 jednostek organizacyjnych Gminy Gryfino, w tym obsługującą dwie instytucje kultury – Gryfiński Dom Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gryfinie oraz Moniką Drabik pełniącą obowiązki dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury.
 

Zobacz także

2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej 2024-04-04, godz. 06:00 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi… » więcej 2024-04-03, godz. 11:56 "Spóźniłam się" - reportaż Agaty Rokickiej "Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci… » więcej 2024-04-02, godz. 06:00 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jest wyrazem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm… » więcej 2024-04-01, godz. 15:00 "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944-1946" Grzegorza Hryciuka [ROZMOWA] Wielkanoc, to podobnie jak inne świąteczne dni, czas rodzinnych spotkań. Spotkań, które mogą być okazją do wspominania rodzinnych historii. O tym jakie… » więcej 2024-04-01, godz. 06:00 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [ROZMOWA] „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” - to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto, już od lat, obchodzimy 2 kwietnia… » więcej 2024-03-28, godz. 06:00 "Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi "Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks… » więcej 2024-03-27, godz. 06:00 „Szaleństwo off-roadowe” – reportaż Anny Kolmer Miłośników off-roadu z sezonu na sezon zaczyna przybywać. Gdy choć raz spróbuje się swoich sił za kierownicą terenowego samochodu apetyt na adrenalinę… » więcej 2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej 2024-03-25, godz. 10:44 Książki ze Szczecinem w tle [Rozmowa] Inga Iwasiów, Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Marek Stelar, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak czy Michał Dłużak - po książki tych autorów mieszkańcy… » więcej
12345