FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
dr Marek Umiński - archiwum prywatne E. Umińskiej
dr Marek Umiński - archiwum prywatne E. Umińskiej
Znakomity, oddany pacjentom chirurg i świetny szef. 12 listopada 2020 roku zmarł dr n. med. Marek Umiński. Pionier szczecińskiej transplantologii, nauczyciel kilku pokoleń chirurgów. Od podstaw stworzył oddział chirurgiczny szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
W roku 1983, razem z zespołem, dokonał drugiego przeszczepu nerki w stolicy Pomorza Zachodniego. On i jego lekarze wyspecjalizowali się w wielu rodzajach zabiegów: laparoskopowych, tarczycy, leczących otyłość oraz transplantacjach.
Był małomówny, ale lubił życie towarzyskie. Uprawiał wiele dyscyplin sportu. W fabrycznym zespole "Junaka" zdobywał tytuły Drużynowego Mistrza Polski w motocrossie. Rzadko mówił o bardzo trudnym dzieciństwie przypadającym na czas niemieckiej okupacji i stalinowskiego terroru. Jeszcze miesiąc przed śmiercią dyżurował w szpitalu w Gryfinie. Niestety przegrał walkę z koronawirusem.
Przed nami reportaż Janusza Wilczyńskiego zatytułowany "Nie tylko życie chirurga", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Autor dziękuje panu dr Maksymilianowi Mikke i panu prof. Jerzemu Sieńce za inspirację i pomoc w przygotowaniu reportażu.
Posłuchaj reportażu Janusza Wilczyńskiego
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: dr n. med. Mieczysław Chruściel - ginekolog, położnik oraz prof. Jerzy Sieńko - chirurg, transplantolog.
 

Zobacz także

2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej 2024-01-03, godz. 08:42 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać pod koniec ubiegłego roku w Gryfinie i Chojnie. w Autorka, od 10 lat… » więcej 2024-01-02, godz. 06:00 „Pokonać Endometriozę” – reportaż Małgorzaty Furgi Endometrioza to choroba trwająca całe życie, która wiąże się z bezustannym cierpieniem, a kluczowym elementem walki z nią jest jak najszybsza diagnoza… » więcej 2023-12-31, godz. 15:07 Najlepszy polski kryminał "Krzywda" w Radiu Szczecin "Krzywda" - audiobook na podstawie tej powieści, jeszcze do końca najbliższego tygodnia, w Radiu Szczecin. Akcja kryminału Marka Stelara rozgrywa się w… » więcej 2023-12-28, godz. 06:00 „Po naukę do Polic” – reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2023-12-27, godz. 06:00 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Słuchowisko w Radiu Szczecin Poznaniacy kolejny raz powitali Ignacego Jana Paderewskiego. Tradycyjna inscenizacja na poznańskim dworcu to element obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania… » więcej
678910