FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Agnieszka Pawłowska
fot. Agnieszka Pawłowska
"Dwa serduszka, cztery oczy”, "Gęsi za wodą", "Zielony mosteczek" oraz wiele, wiele innych ludowych pieśni czasami znamy z rodzinnego domu. Niestety niezbyt często potrafimy zaśpiewać cały utwór. Pieśni ludowe przez wiele lat nie były zbyt popularne. Od niedawna jednak coraz częściej śpiewają je także młodzi ludzie.
Czy muzyka ludowa jest dziś atrakcyjna dla typowego mieszczucha? Odpowiedzi na to pytanie w reportażu "Miastowi śpiewają na ludowo" szuka Małgorzata Furga. Reportaż dziś po 22. Zapraszamy. Po reportażu naszym gościem będzie dziś Krzysztof Kamiński - dyrektor muzyczny, instruktor kapeli i akompaniator Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Przypominamy też, że do końca kwietnia można wysyłać zgłoszenia do udziału w konkursie
„Jawor u źródeł kultury”. To konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. W tym roku konkurs ma charakter ogólnopolski. Mogą w nim wziąć udział także twórcy ludowi z Pomorza Zachodniego.

Aby się zgłosić trzeba wypełnić zgłoszenie, które można znaleźć na stronie Radia Szczecin
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi "Miastowi śpiewają na ludowo"
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Krzysztof Kamiński - dyrektor muzyczny, instruktor kapeli i akompaniator Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
 

Zobacz także

2024-02-01, godz. 07:57 Marcin Grzelak, autor ze Szczecina, zapowiada kolejną powieść [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-31, godz. 06:00 „Bracia na M” - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W pracy dziennikarza często się zdarza, że jeden temat rodzi kolejny. Tak było i w tym przypadku. Autorka reportażu poznała braci podczas próby chóru Politechniki… » więcej 2024-01-30, godz. 08:57 "Smocza królowa" - reportaż Anny Kolmer W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną. Kim… » więcej 2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej 2024-01-25, godz. 06:00 "delecja 22q11" – reportaż Małgorzaty Furgi Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu… » więcej 2024-01-24, godz. 06:00 "Dom dla psiego seniora" - reportaż Małgorzaty Furgi Psy starsze oraz seniorzy stanowią duży procent psiaków w schroniskach. Trudno dla nich znaleźć dom bo większość osób zainteresowanych adopcją szuka… » więcej 2024-01-23, godz. 08:54 "Żaglonauta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czeski moreplavec, Ruda Krautschneider opowiada o... właściwie nie da się opisać jednym zdaniem, o czym opowiada Ruda. Tego trzeba posłuchać! Niech niesie… » więcej 2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej
56789