FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
ppłk. Maciej Kalenkiewicz Kotwicz
ppłk. Maciej Kalenkiewicz Kotwicz
Ppłk. Maciej Kalenkiewicz - „Kotwicz", niezwykła postać polskiego podziemia niepodległościowego, oficer Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych. W czasie wojny Kalenkiewicz był zastępcą „Hubala”, po dotarciu do Francji już w 1939 roku wraz ze swoim przyjacielem Janem Górskim, rozpoczął pracę nad koncepcją lotniczej łączności z krajem, cichociemnych oraz polskich wojsk spadochronowych. Jako cichociemny wrócił do okupowanego kraju, gdzie w Komendzie Głównej AK pracował nad planem powstania powszechnego. Był dowódcą partyzanckim AK w okręgu nowogródzkim i autorem operacji wyzwolenia Wilna "Ostra Brama". Poległ w walce z oddziałami sowieckimi 21 VIII 1944 pod Surkontami niedaleko Lidy. O Macieju Kalenkiewiczu opowiadają córka Maria Danuta Wołągiewicz i Grzegorz Kaźmierczak, autor filmu o Kotwiczu.
Autorka wykorzystała wspomnienia żony, Ireny Kalenkiewicz pochodzące z archiwum rodzinnego oraz fragmenty książki Jana Erdmana, brata Ireny Kalenkiewicz zatytułowanej "Droga do Ostrej Bramy". Czytają Agata Rokicka i Konrad Wojtyła.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego", dzisiaj po 22-ej.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
 

Zobacz także

2025-02-19, godz. 12:23 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Einstein, Newton, Orwell, Wittgenstein, Beethoven, Mozart, Andersen czy Kant - co łączy te nazwiska? Naukowcy uważają, że prawdopodobnie wszystkie te wybitne… » więcej 2025-02-18, godz. 05:00 "Pani z zielonego malucha" - reportaż Anny Kolmer Prawie 90 proc. kobiet i 85 proc. mężczyzn w okolicach 50-tki planuje przejść na emeryturę tuż po osiągnięciu ustawowego wieku i nie zamierza dalej pracować… » więcej 2025-02-16, godz. 15:05 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka Dlaczego mężczyźni płaczą w ukryciu? "Beksa" - powieść Marcina Grzelaka, to książka m.in o męskich emocjach. To opowieść o gangsterach, którzy mierzą… » więcej 2025-02-13, godz. 06:00 "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" - audioserial Martyny Wojtkowskiej Poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły… » więcej 2025-02-12, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Kociarka od wielu lat pomaga bezdomnym kotom. Organizacja działa tylko dzięki wrażliwości społeczności lokalnej. Bez tego wsparcia nie udałoby… » więcej 2025-02-11, godz. 05:47 "Słowo za słowem - opowieść z zesłania" - reportaż Małgorzaty Furgi 85 lat temu, 10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli masowe deportacje ludności polskiej z terenów zajętych po 17 września 1939 przez Armię Czerwoną. Ponad… » więcej 2025-02-09, godz. 17:53 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka "Fikamy ze Stoewerami" w Muzeum Techniki i Komunikacji w … Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera… » więcej 2025-02-06, godz. 06:00 Audioserial "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" Martyny Wojtkowskiej na antenie Radia… Poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły… » więcej 2025-02-05, godz. 12:25 "Posiedzieć , pomilczeć " reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny. Lgnął do ludzi , ale się do nich nie łasił. Był ich ciekaw, tak jak ciekawiło go nieznane .. Ludomir Mączka szczególnie wysoko cenił sobie niezależność… » więcej 2025-02-05, godz. 12:30 "Posiedzieć ,pomilczeć " reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W 19 rocznicę Lgnął do ludzi , ale się do nich nie łasił . Był ich ciekaw, tak jak ciekawiło go nieznane .. Ludomir Mączka szczególnie wysoko cenił… » więcej
12345