FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Dorota Pundyk, źródło fb
fot. Dorota Pundyk, źródło fb
Zaduszki - to dzień w którym wspominamy zmarłych. Tych bliskich i tych, których znamy z opowieści. Często są to osoby, które miały istotny wpływ na miejsce w jakim żyjemy. Spacerując po Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odwiedzamy, przede wszystkim rodzinne groby. Często jednak zatrzymujemy się przy mogiłach osób ważnych dla miasta. Tak jest m.in z kamieniem upamiętniającym Helenę Kurcyuszową. To pierwsza architektka, która zamieszkała w powojennym Szczecinie.
To właśnie jej Szczecin zawdzięcza nazwy Jasnych Błoni, ulicy Ku Słońcu ( przy ktorej znajduje sie Cmentarz Centralny), Wiatru od Morza i Bohaterów Warszawy. I Klub 13 Muz, który zakładała wspólnie z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i Jerzym Andrzejewskim. Helena Kurcyuszowa była legendą Szczecina. Wybitna architekt i urbanistka, ale też animatorka życia artystycznego, działaczka opozycji demokratycznej, więźniarka Majdanka i Ravensbruck, do Szczecina trafiła przypadkiem - w drodze z obozu w Neubrandenburgu - i została na resztę życia. Zachwyciła się miastem i przemieszkała w nim ponad pół wieku. Zmarła w 1999 roku. Rok przed śmiercią uhonorowana została tytułem Pioniera Miasta Szczecina, jej imię nadano jednej z ulic miasta. Wciąż jednak jest postacią zbyt mało znaną, nawet mieszkańcom ulicy jej imienia. Helena Kurcyuszowa jest bohaterką audycji dokumentalnej "Kurcyuszowa – Szczecin prezydentówny Słomińskiej”. Słuchowisko wyreżyserował Sylwester Woroniecki, zrealizowała Aleksandra Mazur-Woroniecka.
Zapraszamy dziś po 22
 

Zobacz także

2023-12-12, godz. 16:15 „Nie kocham Cię!” – słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna „Nie kocham Cię!” – to kolejne słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna zrealizowane w ramach projektu „Puk, puk! Jesteśmy tu”. To cykl warsztatów… » więcej 2023-12-07, godz. 06:00 "Nasz głos" - reportaż Agaty Rokickiej To zaledwie 3 spotkania, tylko 9 godzin, a jak wielkie pokłady dobrej, kobiecej energii zostały uwolnione. "Siła kobiecej opowieści" - to hasło warsztatów… » więcej 2023-12-06, godz. 06:00 „ Sala bez Kabli” – reportaż Anny Kolmer Znaczący rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej zawodów w Polsce zanika. Ręczne wykonywanie pewnych rzeczy przestało się opłacać. Dlatego coraz… » więcej 2023-12-05, godz. 01:12 „W męskim świecie brody i tatuażu” – reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Broda i Tatuaż- Beard Clan to grupa specyficznych facetów. Wszyscy noszą brody i mają liczne tatuaże. Wywodzą się z 19 tysięcznej grupy… » więcej 2023-12-04, godz. 17:05 "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin Kto odpowiada za śmierć Reginy Remus? "Krzywda" - nagrodzona książka Marka Stelara jeszcze przez kilka tygodni w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał… » więcej 2023-11-30, godz. 09:00 "Siga, siga" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Siga, siga" - to nasz czas na refleksję, rozmowę i zabawę mówią Grecy, którzy odwiedzają co roku Dziwnów. Po II wojnie światowej, na terenie bazy wojskowej… » więcej 2023-11-29, godz. 03:23 „Opowieść na otwartej ranie” – reportaż Agaty Rokickiej. W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2023-11-28, godz. 08:44 "Stać mnie na wiele" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zbudował siebie od nowa, swoje talenty zamienił w moc. Artystyczne działanie daje mu siłę do życia. Fotografuje, pisze wiersze i teksty piosenek, śpiewa… » więcej 2023-11-23, godz. 06:00 "Portugalczyk ze Szczecina" - reportaż Małgorzaty Frymus Emanuel Salwador to koncertmistrz ze Szczecina i najpopularniejszy Portugalczyk w naszym mieście. Nad Odrę przywiodła bohatera dzisiejszego reportażu - miłość… » więcej 2023-11-22, godz. 06:00 „Nie żałuję” – reportaż Anny Kolmer Wietnamska diaspora w Polsce zaczęła kształtować się pod koniec lat 50 ub. wieku, kiedy to do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać Wietnamczycy, chcący… » więcej
910111213