FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Myślibórz i Templariusze? Jaki związek mają ze sobą te dwa słowa? Templariusze czyli Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona, byli założycielami miasta. Wybudowali tu w połowie XIII wieku swoje posiadłości. Komandoria Templariuszy w Myśliborzu wzmiankowana jest w zaledwie trzech dokumentach, które przetrwały do dziś.
Mimo niewielu śladów ta historia do dziś rozpala wyobraźnię poszukiwaczy przygód, archeologów i historyków.
W tej chwili w Myśliborzu trwają poszukiwania śladów Templariuszy, archeolodzy prowadzą wykopaliskowe przy ulicy Młyńskiej. Mają nadzieję, że uda im się zlokalizować komandorię. Liczne legendy o skarbach zakonu i o kapliczce jerozolimskiej tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca i pobudzają wyobraźnię. Już od dawna legendy inspirują zarówno historyków jak i artystów. W okolicach Myśliborza osadzona jest m.in akcja książek Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i Templariusze".
Obecnie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego" można też obejrzeć wystawę zatytułowaną "Templariusze".
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur Woronieckiej pt. "Nieodkryta komandoria" .
"Nieodkryta komandoria" - reportaż Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej 2024-03-25, godz. 10:44 Książki ze Szczecinem w tle [Rozmowa] Inga Iwasiów, Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Marek Stelar, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak czy Michał Dłużak - po książki tych autorów mieszkańcy… » więcej 2024-03-21, godz. 06:00 „Iskierki w Teatrze” - reportaż Małgorzaty Furgi 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Często przy tej okazji przypominamy sobie o tych osobach. Jednak rodzice i opiekunowie chcą… » więcej 2024-03-20, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2024-03-19, godz. 00:06 "Historia wagi lekkiej" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są zgrani na scenie i w życiu. "Dobry duet to harmonia" - deklaruje Kasia. "To tak jak z gitarą - żeby się nie rozstrajała, trzeba podtrzymywać właściwą… » więcej 2024-03-18, godz. 09:41 "Aksamitna wioska"- reportaż Anny Kolmer Każdy z nas ma, lub chce mieć, swoje miejsce na ziemi. Z "oswojoną" lubianą przestrzenią łatwiej się identyfikować i łatwiej o nią dbać. Przekonali… » więcej 2024-03-14, godz. 01:18 "Zachowaj to dla siebie" - reportaż Anny Kolmer Uczennice IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wymyśliły projekt społeczny… » więcej 2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej 2024-03-12, godz. 09:24 "Kraina poplątanych dróg" - reportaż Małgorzaty Furgi Po 10 latach pobytu za granicą, wrócili do Polski. Tęsnili przede wszystkim za za zachodniopomorskimi krajobrazami. Teresa T. Maja i Krzysztof Petelczyc, razem… » więcej 2024-03-13, godz. 08:49 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha [ROZMOWA] Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara… » więcej
34567