FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Łukasz Szełemej [Archiwum Radio Szczecin]
fot. Łukasz Szełemej [Archiwum Radio Szczecin]
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jest wyrazem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu
nerwowego. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, dlatego też do koloru niebieskiego dołączył różowy.

Dzisiejszą Fonosferę poświęcimy właśnie autyzmowi. Jeszcze 30 lat temu taką diagnozę stawiano jednemu dziecku na 10 tys. urodzeń, dziś co sześćdziesiątemu. Dla dzieci dzięki działaniom wielu organizacji pozarządowych udało zbudować się system wsparcia, edukacji i terapii. Dla dorosłych autystów ciągle brakuje domów dziennego pobytu, mieszkań chronionych, warsztatów terapii zajęciowej i wspomaganych miejsc pracy. Kamil bohater reportażu jest dorosłym podopiecznym Szczecińskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. "Inny świat Kamileusza" to reportaż Małgorzaty Furgi, który przypomnimy dzisiaj po 22-ej.

Po reportażu odwiedzą nas niezwykli goście. Małżeństwo lekarzy, rodzice trzech synów, w tym najmłodszego, 11-letniego autystycznego Adasia. Aby zwrócić uwagę na to jak żyje ich syn i ich rodzina, podjęli decyzję o starcie w niezwykłym biegu. Pan Marek wystartuje w najcięższym maratonie świata, Ultramaratonie Piasków w Maroko. Uczestnicy biegu pokonują łącznie około 250 km, biegiem na Saharze. Start już za kilka dni. Pani Aneta i Pan Marek odwiedzą nas po 22. Zapraszam, Joanna Skonieczna
"Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Anetą i Markiem Wódeckimi
 

Zobacz także

2024-07-09, godz. 13:21 "Nie ten typ kapelusza" - reportaż Agaty Rokickiej. Tajemnice, dzieła sztuki, skarby. Zagadkowe zaginięcia, żmudne poszukiwania, godziny spędzone w archiwach, czasem spektakularne odkrycia. Niewątpliwie życie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:05 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Stoewer R200 special - takim modelem produkowanego w Szczecinie auta jeździ Ugne Galant, główny bohater serii powieści kryminalnych Przemysława Kowalewskiego. Założycielem… » więcej 2024-07-04, godz. 06:00 „Miastowi śpiewają na ludowo” – reportaż Małgorzaty Furgi W 2017 roku pojawiła się na Pomorzu Zachodnim Ewa Grochowska pieśniarka i instrumentalistka, która od końca lat 90-tych ubiegłego wieku poświęca swoją… » więcej 2024-07-03, godz. 11:57 "Bomba Bomba" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Grają od dziesięciu lat, czyli od 2014 roku - mowa o teatrze Bomba Bomba z Gryfina. Grupa to pięcioro aktorów z niepełnosprawnością intelektualną - Ola… » więcej 2024-07-02, godz. 11:30 "Energia odnawialna" - reportaż Agaty Rokickiej Janowo. Maleńka wioska koło Rewala. Siedem domów, czterech mieszkańców i... teatr na dwieście pięćdziesięciu widzów! W dodatku spektakle odbywają się… » więcej 2024-06-30, godz. 17:52 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin „Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście… » więcej 2024-06-27, godz. 11:53 "Witos – działacz i patriota" - reportaż Anny Leśniewskiej Jednym z patronów 2024 roku jest Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego, poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, a późnej już w odrodzonej Polsce jej trzykrotny… » więcej 2024-06-26, godz. 09:39 "Fajne miejsce na ziemi" - reportaż Anny Kolmer Słowo hospicjum pochodzi z łaciny, oznacza zajazd przydrożny, gościniec. W czasach antycznych były to zwykłe zajazdy. W Europie ich rozkwit nastąpił w… » więcej 2024-06-25, godz. 06:00 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Multisedinum – szczecińskie multiplikacje” - roz… Co najbardziej kojarzy nam się ze Szczecinem? Paprykarz, dźwigozaury, gwiaździsty układ placów? Każdy z nas ma coś takiego co natychmiast przywołuje wspomnienia… » więcej 2024-06-23, godz. 21:56 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Co działo się w Szczecinie wiosną 1968 roku? Jaki los czeka Lwowiaka i jego żonę? Kolejne odcinki "Szóstki" w Radiu Szczecin, od poniedziałku do piątku… » więcej
12345