3 minuty ze Lwowa
Radio SzczecinRadio Szczecin » 3 minuty ze Lwowa » Radio Lwów w Szczecinie czyli Mniejszości pod polską…
Pomorski Uniwersytet Medyczny - to uczelnia z długoletnią, piękną tradycją. Dziś odwiedziliśmy PUM. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od Centrum Symulacji Medycznych, gdzie szkolą się przyszli lekarze i ratownicy. To jest XXII wiek! Fantomy zastępujące pacjentów: ruszające się, mówiące, oddychające, w których bije serce i krąży krew. Tu można się mylić, by potem - w kontaktach z żywym człowiekiem - nie popełniać błędów. Przeszliśmy też kurs pierwszej pomocy medycznej.

Następnie odwiedziliśmy SPSK nr 2. W szpitalu zwiedziliśmy Katedrę i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji oraz Katedrę i Zakład Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej oraz I Katedrę i Klinikę Okulistyki. Brzmi profesjonalnie i dostojnie, ale dowiedzieliśmy się tam wielu praktycznych rzeczy - jak szorować zęby? jak dbać o wzrok? Mieliśmy też badania wzroku. Największym zaskoczeniem było to, że mogliśmy wcielić się w rolę stomatologa i sprawdzić stan uzębienia naszych koleżanek i kolegów. I jak tu się bać dentysty?!

A na koniec tego kolejnego, pełnego wrażeń dnia spotkaliśmy się z Januszem Wilczyńskim, dziennikarzem, jednym z autorów audycji interwencyjnej Radia Szczecin "Czas reakcji". Pan Janusz podzielił się z nami swoimi doświadczeniami, opowiedział, jak tworzy się taki program, jak rozmawiać z urzędnikami itp.