Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Napisy Donieck i Ługańsk zniknęły z Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Napisy Donieck i Ługańsk zniknęły z Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Napisy Donieck i Ługańsk zniknęły z Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Szczecinie. Zmyli je pracownicy Zakładu Usług Komunalnych.
Nazwy dwóch ukraińskich miast, zajętych przez prorosyjskich separatystów, ktoś namalował na pomniku prawdopodobnie w ostatnich dniach.

To nawiązanie do symboliki radzieckiego pomnika, który ma upamiętniać żołnierzy radzieckich, wyzwalających Polskę podczas II wojny światowej. Na monumencie są nazwy Szczecina i Kołobrzegu. Nieznany autor dopisał "Donieck 28 VIII 2014" oraz "Ługańsk 28 VIII 2014".

- Magistrat nie zgłosił sprawy policji - mówi Tomasz Klek z urzędu miasta. - Pomnik nie został w żaden sposób uszkodzony.

Radzieckie pomniki w Szczecinie od lat wzbudzają kontrowersje. - Ten pomalowany, stojący przy pl. Żołnierza Polskiego, zniknie ale jeszcze nie teraz - dodaje Klek. - Ma to być w ramach zagospodarowania, bo akurat ten fragment miasta wymaga zagospodarowania. Z jednej strony mamy Aleję Kwiatową, plac Lotników, centrum handlowe, a ten fragment wymaga przemyślenia.

Podobnie będzie z Pomnikiem Sławy Armii Radzieckiej u zbiegu ulic Nehringa i Szosy Polskiej. Dokładny termin likwidacji pomników nie jest znany. Ich usunięcia żądają środowiska patriotyczne. Jak uzasadniają, Armia Czerwona nie wyzwoliła Polski, a zapoczątkowała okupację sowiecką.
- Magistrat nie zgłosił sprawy policji - mówi Tomasz Klek z urzędu miasta.
- Ten pomalowany, stojący przy pl. Żołnierza Polskiego, zniknie ale jeszcze nie teraz - dodaje Klek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty