Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Piotr Dumała. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Piotr Dumała. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Na planie filmu Ederly. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Na planie filmu Ederly. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy, czyli nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Tegoroczna, 21 już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-16 lipca.
Piotr Dumała to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego, reżyser, scenarzysta, pisarz i rysownik. Zadebiutował w 1981 roku w Studiu Filmowym Se-ma-for w Łodzi filmem animowanym "Lykantropia". W kolejnych latach zrealizował m.in. "Czarnego Kapturka", "Łagodną" na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego czy "Latające włosy" z 1984 roku, w którym po raz pierwszy zastosował stworzoną przez siebie technikę animacji polegającą na wydrapywaniu obrazów na płytach gipsowych.

Dumała dał się poznać jako mistrz kina psychologicznego, używający technik kina animowanego do odmalowania złożonych stanów emocjonalnych człowieka. Za jedne z jego najwybitniejszych dzieł uznawane są: "Franz Kafka" z 1991 roku oraz "Zbrodnia i kara" z 2000 roku. Dziewięć lat później zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych obrazem "Las", z Mariuszem Bonaszewskim i Stanisławem Brudnym w rolach głównych, w którym łączy technikę animacji z filmem aktorskim. Z Bonaszewskim współpracował też przy swoim najnowszym filmie aktorskim "Ederly". To czarno-biała, surrealistyczna komedia z elementami kryminału - opowieść o miasteczku istniejącym na granicy realnego świata i snu. Film będzie można zobaczyć podczas tegorocznego "Lata Muzami".

Nowogardzki festiwal rozpocznie się 14 lipca. W programie są m.in. pokazy filmowe, spotkania z twórcami polskiego kina oraz artystami, koncerty, wernisaże czy występy kabaretowe. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ndk.pl.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty