Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Emmanuel Macron. źródło: https://www.facebook.com/EmmanuelMacron
Emmanuel Macron. źródło: https://www.facebook.com/EmmanuelMacron
Francuski prezydent Emmanuel Macron nie cofnie wzbudzającej ogromne protesty społeczne reformy podwyższającej wiek emerytalny. Szef państwa poinformował o tym w wywiadzie telewizyjnym, w którym odniósł się do kryzysu politycznego wywołanego przeforsowaniem przez rząd ustawy w parlamencie.
Prezydent Francji powiedział w wywiadzie dla stacji TF1 i France 2, że reforma emerytalna wejdzie w życie "przed końcem roku". - Tekst będzie dalej podążał demokratyczną ścieżką - oświadczył szef państwa. Ustawa zostanie wkrótce rozpatrzona przez Radę Konstytucyjną.

Emmanuel Macron poinformował, że nie rozwiąże parlamentu, nie dokona zmian w rządzie, ani nie zgodzi się na referendum w sprawie reformy emerytalnej. Domagała się tego część opozycji w parlamencie oraz uczestnicy antyrządowych wieców.

Prezydent Francji potępił zamieszki, do których dochodzi od kilku dni na ulicach wielu miast.

- Szanujemy, słuchamy, ale nie możemy akceptować ani rebeliantów, ani rebelii - podkreślił szef państwa.

Emmanuel Macron ubolewał nad tym, że nie zdołał przekonać większości Francuzów do reformy, która w jego ocenie jest „konieczna”, aby utrzymać wypłacalność systemu emerytalnego. - Nie zabiegam o reelekcję. Jeśli dziś trzeba będzie zaakceptować niepopularność, to ją zaakceptuję - powiedział francuski prezydent.

Szef państwa stwierdził, że będzie dalej realizował swój program prezydencki i że będzie szukał porozumienia z opozycją i związkowcami w sprawie polepszenia warunków pracy w niektórych sektorach i opodatkowania firm z rekordowymi zyskami.

Antyrządowe protesty we Francji nasiliły się w ubiegłym tygodniu, gdy rząd skorzystał ze specjalnej procedury konstytucyjnej, aby przyjąć reformę emerytalną z pominięciem głosowania w izbie deputowanych. W poniedziałek opozycja próbowała obalić rząd wnioskami o wotum nieufności, ale zabrakło jej do tego dziewięć głosów.

W czwartek planowana jest kolejna fala demonstracji i strajków przeciwko zmianom w systemie emerytalnym.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty