Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Piotr Sawiński
W chwili zabiegu czy operacji nie byłeś zgłoszony do ubezpieczenia i musisz za nie zapłacić NFZ-owi? Niekoniecznie. Możesz skorzystać z abolicji, a wszystko dzięki zmianom w ustawie. Chodzi o lata 2013-2016. Warunkiem skorzystania z abolicji jest jednak dokonanie "wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia, w terminie 90 dni od wejścia nowelizacji w życie.
Zmiany zaczęły obowiązywać 12 stycznia 2017 r. w ramach znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W przypadku województwa zachodniopomorskiego abolicja dotyczy 12 tysięcy osób - mówi Małgorzata Koszur z zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

- Cztery osoby miały rachunki wystawione na kwotę powyżej 30 tysięcy złotych. A ściślej: będą mieć wystawione takie rachunki, jeśli nie skorzystają z abolicji i nie zgłoszą się "wstecznie" do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku ponad 100 osób są to koszty leczenia od 5 do 30 tysięcy zł. W przypadku 1300 osób to koszty od 1000 do 5 tys zł. Te pozostałe około 10 tysięcy osób to koszty leczenia od 100 do 1000 złotych - wylicza Małgorzata Koszur.

Abolicja dotyczy pacjentów, którzy - mimo, że posiadali prawo do ubezpieczenia zdrowotnego - nie byli do niego zgłoszeni. Skorzystanie z niej zagwarantuje, że NFZ nie będzie dochodził od nich zaległych należności za udzielone świadczenia zdrowotne.
W przypadku naszego województwa abolicja dotyczy 12 tysięcy osób
Zmiany zaczną obowiązywać 12 stycznia 2017 r. w ramach znowelizowanej ustawy. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Zmiany zaczną obowiązywać 12 stycznia 2017 r. w ramach znowelizowanej ustawy. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty