Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Bezpłatne badania okulistyczne w kierunku wykrycia jaskry odbędą się w sobotę w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Bezpłatne badania okulistyczne w kierunku wykrycia jaskry odbędą się w sobotę w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry będą przeprowadzać w sobotę okuliści w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach. To część akcji profilaktycznej organizowanej w całej Polsce w ramach Światowego Tygodnia Jaskry.
Z badań będą mogły skorzystać osoby po 40. roku życia i które nie były u okulisty w ciągu ostatniego roku oraz te, które nie mają jaskry.

Jak wyjaśnia prof. Wojciech Lubiński, kierownik kliniki okulistyki szpitala na Pomorzanach, chodzi o zdiagnozowanie pacjentów, którzy nie wiedzą jeszcze, że mają tę chorobę, a często jest ona bagatelizowana.

- Według Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, połowa pacjentów z objawową jaskrą jest niezdiagnozowana. Kolejnych 50 procent, którzy wiedzą o chorobie, nie leczy się regularnie. Myślę więc, że trochę ją bagatelizujemy - mówi prof. Lubiński. - Musimy mieć świadomość, że jaskra to problem społeczny. Częstość jej występowania wzrasta. Szacuje się, że do 2020 roku prawie 80 milionów ludzi będzie dotkniętych tą chorobą.

Badania odbędą się między godz. 8 a 15 w poradni kliniki okulistyki szpitala na Pomorzanach. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 91 466 12 78.

Jaskra to postępujący zanik nerwu wzrokowego z charakterystycznymi zmianami na dnie oka i postępującymi zmianami w polu widzenia. Jednym z czynników ryzyka jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jaskra rozwija się bezobjawowo. W Polsce choruje na nią ok. 700 tysięcy osób.
Relacja Anny Łukaszek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty