Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
W polskim domu wystarczy miejsca dla wszystkich, którzy domu szukają - mówi metropolita szczecińsko-kamieński w wywiadzie w Radiu Szczecin.
Abp Andrzej Dzięga odnosząc się do idei korytarzy humanitarnych dodaje, że Kościół jest gotowy, jednak hierarcha nie ma zamiaru niczego narzucać ani zgłaszać pretensji, bo w jaki sposób, kiedy i komu pomóc to już domena władz.

- Jeśli ktoś potrzebuje domu, to jesteśmy gotowi mu w tym pomóc. Natomiast sposób, w jaki to wykonać na terenie polskiego państwa jest już w kompetencji państwa polskiego i instytucji państwowych. Państwowe instytucje mają prawo rozstrzygać, kogo na teren państwa się zaprasza, kogo się do państwa wpuszcza, a kogo się nie wpuszcza - mówi abp Andrzej Dzięga.

Caritas zgodził się na korytarze humanitarne. Idea korytarzy polega na bezpiecznym przywożeniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom. Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że polski rząd przeznaczy ok. 4 mln zł na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej szefowa rządu zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 mln zł odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.

Rozmowa z metropolitą w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin po godzinie 7.
Abp Andrzej Dzięga odnosząc się do idei korytarzy humanitarnych dodaje jednak, że nie ma zamiaru niczego narzucać ani zgłaszać pretensji, bo w jaki sposób, kiedy i komu pomóc to już domena władz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty