Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Areszt Śledczy przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Areszt Śledczy przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Rabikowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Publiczne cele śmierci przy ulicy Kaszubskiej, gdzie wykonywano egzekucje na żołnierzach niezłomnych i działaczach politycznych w okresie stalinowskim udostępni IPN.
- Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu - informuje Tomasz Dźwigał, naczelnik archiwum IPN w Szczecinie. - Dzięki współpracy administracji Instytutu Pamięci Narodowej i Aresztu Śledczego w Szczecinie doszło do przygotowania tej celi, miejsca, w którym dokonywano wyroków śmierci. 23 sierpnia z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych dojdzie do uroczystego otwarcia i pokazania tego miejsca fotoreporterom i dziennikarzom.

Po otwarciu na teren aresztu będą mogły wchodzić zorganizowane wycieczki.

W okresie stalinowskim polityczne wyroki na działaczach niepodległościowych były wydawane przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie. - Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie zasądził ponad 100 wyroków śmierci. Z tego wykonano 48, a na terenie Aresztu Śledczego w Szczecinie 41 - dodaje Dźwigał.

Nikt z odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe w Szczecinie nie poniósł odpowiedzialności po 1989 roku. Większość sędziów i prokuratorów wojskowych, którzy doprowadzili do egzekucji w areszcie przy ulicy Kaszubskiej pracowała w wymiarze sprawiedliwości do emerytury.
- Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu - informuje Tomasz Dźwigał, naczelnik archiwum IPN w Szczecinie.
W okresie stalinowskim polityczne wyroki na działaczach niepodległościowych były wydawane przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty