Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Jest porozumienie rezydentów z szefem resortu zdrowia. Fot. Ministerstwo Zdrowia, źródło: www.twitter.com/minzdrowia
Jest porozumienie rezydentów z szefem resortu zdrowia. Fot. Ministerstwo Zdrowia, źródło: www.twitter.com/minzdrowia
Jest porozumienie rezydentów z szefem resortu zdrowia. Minister Łukasz Szumowski oświadczył na konferencji prasowej, po spotkaniu z młodymi lekarzami, że udało się wypracować kompromis.
Szumowski podkreślił, że ochrona zdrowia jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Najważniejszym punktem tego porozumienia jest przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Przyspieszamy do 2024 roku do sześciu procent PKB. Takie zobowiązanie jest wyrazem tego priorytetu, o którym mówił pan premier Mateusz Morawiecki - oświadczył minister.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział, że po raz pierwszy od 30 lat rezydenci czują klimat na prawdziwą, rzetelną reformę ochrony zdrowia. Zaznaczył, że najważniejsze w porozumieniu jest przyspieszenie wzrostu nakładów na zdrowie do sześciu procent PKB w 2024 roku.

- Zostało to zapisane w taki sposób, że już w tym roku polscy pacjenci otrzymają ponad dwa miliardy złotych więcej na świadczenia na leczenie, na opiekę. Łącznie, kumulatywnie, do 2024 roku wypracowaliśmy ponad 16 miliardów złotych dla polskiego systemu ochrony zdrowia - mówił Biliński.

- Trzeba podkreślić, że jest to krok w dobrym kierunku, jednakże to dopiero jeden z etapów zmian w ochronie zdrowia. Będzie wymagało to dalszej pracy, dalszego patrzenia jak konstruowane będą akty prawne i trzymania ręki na pulsie, by dobre zmiany w ochronie zdrowia miały miejsce - powiedział lekarz-rezydent ze Szczecina i wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Michał Bulsa, który jest w Warszawie i brał udział w negocjacjach.

Młodzi lekarze domagali się poprawy warunków płacy i pracy oraz wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Rezydenci rozpoczęli protest w październiku ubiegłego roku. Najpierw prowadzili głodówkę, później zaczęli wypowiadać tak zwaną klauzulę opt-out, która pozwala na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo.

Szumowski podkreślił, że ochrona zdrowia jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział, że po raz pierwszy od 30 lat rezydenci czują klimat na prawdziwą, rzetelną reformę ochrony zdrowia.
- Trzeba podkreślić, że jest to krok w dobrym kierunku, jednakże to dopiero jeden z etapów zmian w ochronie zdrowia. Będzie wymagało to dalszej pracy, dalszego patrzenia jak konstruowane będą akty prawne i trzymania ręki na pulsie, by dobre zmiany w ochro

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty