Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Będzie kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami. Po ostatnich negocjacjach, które odbyły się w czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", szef resortu powiedział, że są protokoły rozbieżności, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Zdaniem rezydentów, rozmowy były konstruktywne. Żadna ze stron nie chciała zdradzić szczegółów.
Minister Łukasz Szumowski powiedział, że podczas rozmów poruszano kwestie nakładów na służbę zdrowia, warunków pracy i płacy lekarzy rezydentów oraz lekarzy specjalistów. Omówione zostały też zachęty dla lekarzy do pozostawania w Polsce, a także kwestie odbiurokratyzowania systemu, skrócenia kolejek oraz cyfryzacji służby zdrowia.

- Zbliżamy się w swoich stanowiskach, jednak nadal mamy protokoły rozbieżności w wielu punktach - dodał szef resortu zdrowia i zaznaczył, że negocjacje będą utrzymywane w poufności, dopóki wszystkie problemy nie zostaną rozwiązane.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński dodał, że udało się porozumieć w kwestii odbiurokratyzowania medycyny i skrócenia kolejek. Również mówił o protokole rozbieżności i różnicy w kilku kwestiach. Wyjaśnił, że chodzi o nakłady na ochronę zdrowia oraz poprawę warunków pracy i płacy lekarzy oraz ilości kadr medycznych. Jarosław Biliński ocenił też, że strony są w stanie wypracować kompromis.

Rezydenci nie rezygnują z postulatu sześciu procent PKB na służbę zdrowia w ciągu pięciu lat. Rządowa ustawa, która weszła już w życie przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą rosły stopniowo do sześciu procent PKB w 2025 roku.

Rezydenci podkreślili, że do momentu ewentualnego porozumienia lekarze będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo.
Relacja Joanny Stankiewicz/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty