Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister zdrowia Łukasz Szumowski spotka się w czwartek z lekarzami rezydentami. Rozmowy odbędą się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". To będzie już trzecie spotkanie szefa resortu z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. Po ostatnich negocjacjach, tydzień temu, obie strony przyznały, że są rozbieżności, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.
Minister Łukasz Szumowski powiedział wtedy, że udało się porozumieć w kwestii odbiurokratyzowania służby zdrowia i skrócenia kolejek. Dodał, że nadal są protokoły rozbieżności.

- Są jeszcze drobne rozbieżności w dwóch kwestiach: nakładach na ochronę zdrowia oraz poprawie warunków pracy i płacy, ilości kadr medycznych. Myślę, że jesteśmy w stanie wypracować tutaj kompromis - mówił Szumowski.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Łukasz Jankowski powiedział, że lekarze mają nadzieję, iż kompromis uda się wypracować jak najszybciej, może nawet jeszcze w lutym.

- Kością niezgody wciąż pozostają nakłady, finanse, ale mamy wrażenie, że przy dobrej woli obu stron uda się zasypać ten rów, który był do tej pory w naszych wzajemnych relacjach, między rezydentami a ministerstwem zdrowia - przyznał Jankowski.

Rządowa ustawa, która weszła już w życie przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą rosły stopniowo do sześciu procent PKB w 2025 roku. Protestujący chcą, aby ten poziom finansowania został osiągnięty dwa lata wcześniej.

Młodzi lekarze protestują od października. Rozpoczęli od głodówki, później zaczęli wypowiadać tak zwaną klauzulę opt-out, która pozwala na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Z tego powodu niektóre szpitale mają problemy z zapewnieniem dyżurów. Według szacunków ministerstwa zdrowia, klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas około 3,8 tysięcy lekarzy. Zdaniem protestujących, około pięciu tysięcy.
Relacja Joanny Stankiewicz/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty