Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Jarosław Gowin był gościem audycji "Rozmowy pod krawatem". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Jarosław Gowin był gościem audycji "Rozmowy pod krawatem". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Jarosław Gowin. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Jarosław Gowin. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Byt żadnej uczelni publicznej zarówno w Polsce jak i w Zachodniopomorskiem na skutek wprowadzenia w życie rządowej ustawy 2.0 nie jest zagrożony - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nazywane jest też Konstytucją dla Nauki. Zakłada m.in. zmiany w sposobie działania i finansowania szkolnictwa wyższego. Zdaniem Gowina, uczelnie w naszym regionie zyskają na zmianach.

- Wszystkie uczelnie publiczne w województwie zachodniopomorskim nie tylko przetrwają, ale będą miały dodatkowe impulsy rozwojowe. Mam na myśli tzw. regionalne inicjatywy doskonałości a w przypadku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest on jedną z kilkunastu uczelni w Polsce, które mogą ubiegać się o szczególny status uczelni badawczej - powiedział wicepremier Gowin.

Ustawa zakłada również m.in. zmiany w trybie uzyskiwania doktoratu. Rząd planuje też zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe do niemal 2 proc. PKB w 2025 roku. Projekt ustawy we wtorek trafi na posiedzenie Rady Ministrów.
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nazywane jest też Konstytucją dla Nauki. Zakłada m.in. zmiany w sposobie działania i finansowania szkolnictwa wyższego. Zdaniem Gowina, uczelnie w naszym regionie na zmianach zyskają.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty