Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W czwartek odbyło się oficjalne otwarcie wartej 35 milionów złotych instalacji, w należącej do koncernu Polski Cukier cukrowni w Kluczewie - tej samej, która miała trafić w niemieckie ręce.
Silos ma 60 metrów wysokości i to już druga taka instalacja do przechowywania cukru wybudowana w Cukrowni Kluczewo - mówi dyrektor Paweł Dawiskiba.

- Przy zachowaniu najwyższej staranności pod względem jakości, wilgotności i temperatury, przekazujemy go głównie na cukrowozy, samochody, które bezpośrednio dowożą go do największych fabryk spożywczych w Europie - mówi Dawiskiba.

Jeszcze kilka lat temu cukrownia miała zostać sprzedana niemieckiej firmie cukrowniczej, teraz zakład należy do Krajowej Spółki Cukrowej. Edward Kosmal - przewodniczący Rolniczej Solidarności wspomina, jak walczył o zachowanie obiektu w polskich rękach.

- Gdy dowiedzieliśmy się że ma być sprzedana firmie niemieckiej, 90 dni spędziliśmy w cukrowni okupując ją. Te boje trwały praktycznie przez pięć lat. Była to garstka zdeterminowanych rolników - wspomina Kosmal.

Polska Spółka Cukrowa chce produkować ponad milion ton cukru - mówi Janusz Stachowiak z Krajowej Spółki Cukrowej.

- To jest jedyna cukrownia w Krajowej Spółce Cukrowej, która obecnie będzie samowystarczalna, jeżeli chodzi o produkcje cukru i jego magazynowanie - mówi Stachowiak.

W uroczystości oddania do użytku nowego silosu wzięli też udział plantatorzy buraka cukrowego, których jest w naszym regionie 722.
Relacja Grzegorza Gibasa
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty