Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W Zachodniopomorskim funkcjonuje kilka mniejszości narodowych i etnicznych, to Niemcy, Ukraińcy, Romowie i Żydzi. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W Zachodniopomorskim funkcjonuje kilka mniejszości narodowych i etnicznych, to Niemcy, Ukraińcy, Romowie i Żydzi. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 400 tysięcy złotych na 33 projekty w ciągu ostatnich trzech lat przekazał Wydział Współpracy Społecznej Województwa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach wspierania mniejszości narodowych i etnicznych w naszym województwie. To jeden z kilku programów tego typu w Polsce.
Wydano kilka książek, organizowano festiwale, spotkania i wystawy. Wśród nich między innymi obchody 50-lecia Marca 1968 połączone ze zjazdem imigracji żydowskiej oraz 10-lecie punktu nauczania języka ukraińskiego przy szkole nr 47 w Szczecinie.

W Zachodniopomorskim funkcjonuje kilka mniejszości narodowych i etnicznych, to Niemcy, Ukraińcy, Romowie i Żydzi.

Chcieliśmy pomóc w realizowaniu ich pomysłów na kultywowanie ich dziedzictwa - mówi Anna Nowak, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

- Wydzielona współpraca i ukierunkowana na mniejszości pozwala na lepsze diagnozowanie ich potrzeb, bo one ułatwiają ich wewnętrzną integrację, ale również integrację lokalną ze społecznościami, w których funkcjonują - zaznacza Anna Nowak.

To pomoc nie do przecenienia - mówi Róża Król ze szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów.

- Aplikowaliśmy o dwa projekty związane z rocznicą Marca 1968 roku. W czerwcu był zjazd emigracji żydowskiej, w zasadzie jeden z niewielu w Polsce - podkreśliła Róża Król.

Wsparcie odbywało się na kilku poziomach: granty, małe dotacje oraz finansowanie tzw. wkładów własnych będących uzupełnieniem dotacji ministerialnej.
Relacja Małgorzaty Frymus

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty