Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Decyzja nie należy do mnie, mogę tylko prosić, przestrzegać i modlić się, żeby nie następowały żadne dramaty - mówi abp Andrzej Dzięga o możliwych planach finansowania procedury "in vitro" z budżetu Szczecina.
Metropolita szczecińsko-kamieński w rozmowie z Radiem Szczecin dodaje, że dzisiejsze procedury "in vitro" nie mogą być zaakceptowane przez Kościół.

Arcybiskup stwierdził, że w dzisiejszych procedurach "in vitro" z naruszeniem polskiego prawa, praw dziecka i często rodziców, doprowadza się do poczęcia większej liczby dzieci niż nawet proszą rodzice.

- Potem te dzieci są zamrażane. To jest dramatyczne naruszanie praw dziecka i praw rodziców. Rodzice nawet nie wiedzą ile ich dzieci czasami jest zamrożonych w tych pojemnikach i to jest dramat - powiedział metropolita.

Abp Dzięga dodał, że Kościół akceptuje wspomaganie organizmu, ale z zachowaniem naturalnego środowiska poczęcia każdego człowieka przez np. tzw. naprotechnologię.

- Bardzo wiele oddziałów ginekologiczno-położniczych, nie nazywając tego naprotechnologią, stara się bardzo pomóc organizmowi matki i organizmowi ojca, żeby poczęcie dziecka mogło nastąpić w naturalnych warunkach - przyznał abp Dzięga.

Jednocześnie hierarcha podkreślił, że każde dziecko jest łaską i jest tchnieniem Bożej miłości.

Cała rozmowa na radioszczecin.pl/religia

Prezydent Piotr Krzystek poinformował kilka tygodni temu, że Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała projekt przedstawiony przez szczeciński magistrat. Tym samym jest zielone światło dla finansowania zabiegów "in vitro" z budżetu Szczecina. Prezydent zaznaczył jednak, że urzędnicy z lekarzami muszą dopracować kilka szczegółów, trzeba jeszcze zapisać środki w budżecie i rozpocznie się realizacja programu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum

poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty