Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Jan Olszewski. Fot. commons.wikimedia.org
Jan Olszewski. Fot. commons.wikimedia.org
Człowiek wyjątkowy, heroiczny i niezłomny - tak o Janie Olszewskim piszą politycy i oddają mu hołd na Twitterze. Uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista w czasach PRL i premier na początku lat 90. Zmarł w wieku 88 lat.
Prezydent Andrzej Duda pisze, że Olszewski do ostatniego tchnienia służył Polsce i że można go nazwać premierem wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej:
Premier Mateusz Morawiecki dodał, że Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom:
Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wskazuje, że był odważnym obrońcą w procesach politycznych i dobrym człowiekiem:
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pisze o wielkim bohaterze czasów, gdy za odwagę płaciło się najwyższą cenę:
Natomiast marszałek senatu Stanisław Karczewski nazywa Olszewskiego wyjątkowym człowiekiem i politykiem:
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński pisze o wielkim człowieku i prawdziwym patriocie:
Wpis na Twitterze opublikowała też ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Georgette Mosbacher:
Poprzez politykę pokazywał, jak zorganizować Polskę - tak o zmarłym byłym premierze mówi Zofia Romaszewska. Działaczka opozycji z czasów PRL podkreśla, że był też wspaniałym adwokatem.

- Wielkiej przyzwoitości człowiek, który dawał nadzieję, że polityka to wyłącznie brudy i paskudztwa oraz kopanie się po kostkach, tylko sprawa tego jak mamy zorganizować sobie życie, jak zorganizować Polskę, jak mamy ze sobą współpracować, że są sprawy, które nas łączą. To była postać, która reprezentowała to z każdej strony. Najmądrzejszy człowiek jakiego znałam, wspaniały adwokat - powiedziała Zofia Romaszewska.

Romuald Szeremietiew wspomina Jana Olszewskiego jako człowieka szlachetnego, który kierował się dobrem kraju. Szeremietiew, który był ministrem obrony w jego rządzie, mówił, że czasem spierał się z Janem Olszewskim, ale nigdy nie stracił do niego szacunku.

- Odchodzi człowiek bardzo zasłużony, który odegrał istotną rolę również w moim życiu, bo był okres, kiedy bardzo blisko współpracowaliśmy. Był też okres, kiedy mieliśmy sobie za złe, ale nigdy nie straciłem szacunku dla pana Jana i przekonania, że jest to szlachetny i uczciwy człowiek, który kieruje się dobrem Polski - podkreślił Szeremietiew.

Jan Olszewski zmarł w warszawskim szpitalu. Miał 88 lat.
Relacja Tobiasza Madejskiego
- Wielkiej przyzwoitości człowiek, który dawał nadzieję, że polityka to wyłącznie brudy i paskudztwa oraz kopanie się po kostkach, tylko sprawa tego jak mamy zorganizować sobie życie, jak zorganizować Polskę, jak mamy ze sobą współpracować, że są sprawy,
- Odchodzi człowiek bardzo zasłużony, który odegrał istotną rolę również w moim życiu, bo był okres, kiedy bardzo blisko współpracowaliśmy. Był też okres, kiedy mieliśmy sobie za złe, ale nigdy nie straciłem szacunku dla pana Jana i przekonania, że jest t

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty