Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
argum.eu
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin

W ciągu siedmiu lat 10-krotnie wzrosła liczba odmów szczepienia dzieci przez rodziców lub opiekunów. O ile w 2010 roku takich odmów było 3,5 tysiąca, to już w ubiegłym roku - 30 tysięcy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W ciągu siedmiu lat 10-krotnie wzrosła liczba odmów szczepienia dzieci przez rodziców lub opiekunów. O ile w 2010 roku takich odmów było 3,5 tysiąca, to już w ubiegłym roku - 30 tysięcy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Za szczepienia nie będzie dodatkowych punktów przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli - prawo oświatowe na to nie pozwala.
Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska odpowiedział na interpelację radnych Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie. Chcieli oni dodatkowych punktów podczas rekrutacji dzieci do miejskich placówek za realizację programu obowiązkowych szczepień.

Miejski radca prawny wydał opinię w tej sprawie: na podstawie zaświadczenia o szczepieniu dziecka miasto nie może przyznawać dodatkowych punktów zaszczepionym dzieciom. Jak wynika z orzecznictwa - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach z 2015 r. - wprowadzenie kryterium zmuszałoby do szczepienia, a ustawa o opiece nie temu służy.

Kryterium rekrutacji do przedszkoli określają radni zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego. Z niego wynika, że trzeba zapewnić jak najpełniejszą realizację potrzeb dziecka i jego rodziny.

Gmina musi przyjąć do placówki dzieci z określonego rejonu. Nie można zawężać tej grupy np. poprzez wprowadzenie szczepienia jako decydującego kryterium przyjęcia dziecka do placówki.

Zresztą zgodnie z prawem oświatowym - dziecko, które nie zostałoby przyjęte do wybranego przedszkola z powodu braku szczepień zostałoby i tak przyjęte do innego, wskazanego przez prezydenta.

Dzieci niezaszczepione, tak czy inaczej będą uczęszczały do przedszkoli wraz z dziećmi zaszczepionymi.

W związku z tym nie ma możliwości wprowadzenia kryterium szczepień przy rekrutacji.
Chyba, że zmieni się prawo oświatowe, a to właśnie planuje Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza „Szczepimy - bo myślimy”.

W ciągu siedmiu lat 10-krotnie wzrosła liczba odmów szczepienia dzieci przez rodziców lub opiekunów. O ile w 2010 roku takich odmów było 3,5 tysiąca, to już w ubiegłym roku - 30 tysięcy - to dane Państwowego Instytutu Higieny.
Relacja Anny Łukaszek

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty