Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Gościem red. Przemysława Szymańczyka był prezydent Andrzej Duda. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Gościem red. Przemysława Szymańczyka był prezydent Andrzej Duda. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Rząd podjął rozmowy ze stroną amerykańską o zakupie nowoczesnych myśliwców F35 - poinformował w "Rozmowie pod krawatem" Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.
Zwierzchnik sił zbrojnych w 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO podkreślał, że dla Zjednoczonej Prawicy modernizacja armii jest sprawą niezwykle istotną choć wymagającą czasu i ogromnych nakładów finansowych. Szczególnie, że trzeba walczyć z zaniedbaniami z poprzednich lat - zwrócił uwagę prezydent Duda.

- Kiedy słyszę narzekania poprzedniego ministra obrony narodowej z czasów poprzedniego rządu na MiG-i 29 to pytam: panie ministrze, o czym pan myślał, gdy w 2011 roku podejmował pan decyzję o przedłużeniu funkcjonowania tych samolotów poza ich normalne resursy? Nie było wtedy tego problemu, nie przewidział pan tego, że te samoloty staną się niebezpieczne i kwestia ich dalszych remontów będzie sprawą wątpliwą? Dlaczego wtedy nie przewidzieliście pieniędzy na modernizację polskiej armii? - retorycznie pytał prezydent Duda.

Rząd Zjednoczonej Prawicy modernizuje siły zbrojne - podkreślił prezydent.

- Pan minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zadeklarował jasno i wyraźnie, że chce, żeby Polska kupiła samoloty piątej generacji, będziemy się w najbliższym czasie o to starali. Już podjęliśmy w tej sprawie rozmowy ze stroną amerykańską; mówimy tu o samolotach F-35, żeby była jasność - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślał jednocześnie, że już podpisaliśmy umowę na zakup systemów artylerii rakietowej HIMARS i systemów obrony obrony przeciwlotniczej Patriot - oraz, że rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu wydatków na obronność ponad wymagane przez NATO 2 procent PKB: do 2,5 procent PKB do 2030 roku.
- Kiedy słyszę narzekania poprzedniego ministra obrony narodowej z czasów poprzedniego rządu na MiG-i 29 to pytam: panie ministrze, o czym pan myślał, gdy w 2011 roku podejmował pan decyzję o przedłużeniu funkcjonowania tych samolotów poza ich normalne re
- Pan minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zadeklarował jasno i wyraźnie, że chce, żeby Polska kupiła samoloty piątej generacji, będziemy się w najbliższym czasie o to starali. Już podjęliśmy w tej sprawie rozmowy ze stroną amerykańską; mówimy tu o

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty