Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Konferencja Gazterm XXII. Fot. twitter.com/PolskieLNG
Konferencja Gazterm XXII. Fot. twitter.com/PolskieLNG
O handlu gazem w rejonie Morza Bałtyckiego rozmawiali eksperci we wtorek podczas Bałtyckiego Szczytu Gazowego, który odbywa się w Międzyzdrojach.
Cały czas toczą się zabiegi, aby kraje Europy Środkowo-Wschodniej uniezależniły się od rosyjskiego gazu i jednego dostawcy - zapewniał Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Budujemy Baltic Pipe. To jest oczywiście inwestycja polsko-duńska, także z udziałem Norwegów. Razem z terminalem do odbioru skroplonego gazu w Świnoujściu, umożliwi to w 2022 roku uniezależnienie się Polski od monopolistycznych dostaw rosyjskich - mówił Naimski.

Powstaną kolejne gazociągi łączące kraje Europy Środkowej, w tym Polskę i Litwę - poinformował Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

- To planowany tzw. GIPL, czyli Gas Interconnection Poland - Lithuania, który ma być budowany przez Suwalszczyznę do granicy litewskiej i dalej - mówił Woźniak.

Po wybudowaniu kolejnego nabrzeża umożliwiającego załadunek LNG na mniejsze gazowce, gazoport będzie mógł eksportować gaz skroplony do kolejnych portów na Bałtyku - mówił Paweł Jakubowski, prezes Polskiego LNG.

- I tak naprawdę LNG może być tutaj wspaniałym towarem eksportowym na Bałtyk - mówił Jakubowski.

We wtorkowych obradach bierze udział minister energii Republiki Litewskiej.

Konferencja Gazterm XXII odbywa się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Biorą w niej udział przedstawiciele koncernów energetycznych z całej Polski.
Relacja Grzegorza Gibasa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty