Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział politykę "zero tolerancji dla pedofilii".
Po emisji filmu o pedofilii w kościele "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego polityk zwracał uwagę, że jeszcze przed tą publikacją toczyło się postępowanie wobec trzech ukazanych tam osób, a policja zbada wszelkie nowe wątki ujawnione przez reżysera. Joachim Brudziński tłumaczył, że jeden z prezentowanych w filmie księży, były kapelan Lecha Wałęsy, już nie żyje, a policja prowadziła postępowanie wobec dwóch innych kapłanów.

- Niestety w świetle obowiązującego prawa te zarzuty się przedawniły, ale pojawiły się nowe wątki. Ostatecznie decyzja będzie należała do prokuratury. Na pewno takie działania będę podejmowały - zapewnił Brudziński.

Podczas konferencji prasowej w Szczecinie podkreślił, że polityka "zero tolerancji dla pedofilii" dotyczy każdego, kto popełnił takie przestępstwo.

- Zero tolerancji dla tych wszystkich kreatur, które w sposób tak dramatycznie i traumatycznie krzywdzą dzieci. To mocne słowo w moich ustach - przepraszam za emocje - kreatura, powinna trafić niezależnie od tego czy nosi koloratkę, czy jest znanym celebrytą, reżyserem, politykiem, dziennikarzem, kimkolwiek. Tutaj powinna obowiązywać zasada zero tolerancji - mówił Brudziński.

- Mam niestety w oczach taki obraz i taką pamięć, gdzie przynajmniej w stosunku do jednej takiej osoby była próba relatywizowania i rozmydlania tego problemu, również przez niektórych polityków. Mówiąc, no... jego zasługi dla kultury polskiej - podkreślał Brudziński.

Szef MSWiA zapowiedział też, że kary za pedofilię zostaną zaostrzone.

- Podniesienie wieku ofiary, likwidacja możliwości wyroku w zawieszeniu za czyny pedofilskie, podniesienie skali, którą sąd będzie mógł zastosować w stosunku do osoby dopuszczającej się takiego czynu. Ta sprawa nie może być elementem sporu politycznego - mówił Joachim Brudziński.

Komentując przedstawione właśnie propozycje PO w sprawie zaostrzenia kar wobec pedofilów, Brudziński zwracał uwagę, że gdy PiS przedstawił projekt wprowadzenia rejestru takich przestępców, większość PO wstrzymała się od głosu.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zarzucił w poniedziałek Platformie Obywatelskiej hipokryzję w związku z jej projektami dotyczącymi pedofilii. Po publikacji filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" o molestowaniu dzieci przez księży, posłowie klubu PO-KO złożyli w Sejmie między innymi projekt zmian w Kodeksie karnym, który zakłada brak przedawnienia przestępstw pedofilskich oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla tych, którzy dopuszczą się tych przestępstw. Patryk Jaki mówił na konferencji prasowej, że Platforma odrzuciła w 2014 roku podobne przepisy proponowane przez klub Solidarnej Polski, a za obecnych rządów sprzeciwiała się - ostatecznie przyjętemu - rejestrowi pedofilów.
Relacja Andrzeja Kutysa.
Podczas konferencji prasowej w Szczecinie podkreślił, że dotyczy to każdego, kto popełnił takie przestępstwo.
Szef MSWiA zapowiedział też, że kary za pedofilię zostaną zaostrzone.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty