Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. iswinoujscie.pl
Fot. iswinoujscie.pl
W piątek w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego zbierze się sztab, który zajmie się sprawą sprawą neutralizacji pięciotonowej bomby Tallboy znalezionej w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.
Niewybuch odnalazła firma wykonująca prace nurkowe związane z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście - mówi komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. - Nurkowie od dwóch dni wykonywali rekonesanse w okolicy przeprawy promowej Karsibór. Stwierdzono, że to bomba lotnicza tzw. Tallboy. To jedna z większych bomb, które były zrzucane podczas II Wojny Światowej. Wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak dużym obiektem.

Neutralizacja bomby będzie wiązała się z ewakuacją mieszkańców Świnoujścia. - Ze względu na fakt, że bomba jest tak dużych rozmiarów, to będzie wymagane współdziałanie wielu podmiotów. Na razie za wcześnie, żeby mówić o tym, w jaki sposób zostanie ona zneutralizowana - dodaje Lewandowski.

Bomba prawdopodobnie została zrzucona przez pilotów brytyjskiej RAF w czasie bombardowania pancernika Lützow w kwietniu 1945 roku.

Sztab kryzysowy w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego zbierze się o godzinie 10. Tam zostaną podjęte decyzje - jak i kiedy saperzy wyciągną "Tallboya" z dna Kanału Piastowskiego.

Niewybuch odnalazła firma wykonująca prace nurkowe związane z pogłębianiem toru wodnego Szczecin - Świnoujście - mówi komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Neutralizacja bomby będzie wiązała się z ewakuacją mieszkańców Świnoujścia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty