Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Tallboy (ang. wysoki chłopiec) – używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej Grand Slam o masie 5340 kg. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tallboy_(bomb).
Tallboy (ang. wysoki chłopiec) – używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej Grand Slam o masie 5340 kg. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tallboy_(bomb).
Ważąca ponad pięć ton bomba lotnicza z czasów II wojny światowej została znaleziona w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.
Chodzi o brytyjską bombę o nazwie "Tall Boy". Niewybuch odnalazła firma wykonująca prace nurkowe związane z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin - mówi komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski rzecznik prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.

- Nurkowie od dwóch dni wykonywali rekonesanse w okolicy przeprawy promowej Karsibór. W wyniku rekonesansu stwierdzono, że jest to bomba lotnicza, tzw. "TallBoy". Jest to jedna z większych bomb, które były zrzucane podczas II wojny światowej - informuje Lewandowski.

To jeden z największych ładunków wybuchowych odnalezionych w ostatnich latach. - Waga takiej bomby, to było ponad 5,5 tony, wymiary to długość ponad 6 metrów, średnica prawie 1 metr. Także, jest to znaczący obiekt, bardzo duży, nie mieliśmy wcześniej do czynienia z tak dużym obiektem - opowiada Lewandowski.

W piątek sprawą niewybuchu zajmie się sztab kryzysowy.

- Nurkowie od dwóch dni wykonywali rekonesanse w okolicy przeprawy promowej Karsibór. W wyniku rekonesansu stwierdzono, że jest to bomba lotnicza, tzw. "TallBoy". Jest to jedna z większych bomb, które były zrzucane podczas II wojny światowej - informuje L
- Jest to znaczący obiekt, bardzo duży, nie mieliśmy wcześniej do czynienia z tak dużym obiektem - opowiada Lewandowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty