Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Radny PiS, Dariusz Matecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Radny PiS, Dariusz Matecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik marszałka Piłsudskiego powinien stanąć na placu Lotników - mówił w "Samorządowej Przeplatance" Radia Szczecin radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki.
Wcześniej prezydent Szczecina zgłosił do obrad najbliższej sesji Rady Miasta propozycję, aby pomnik Piłsudskiego stanął na placu Rodła.

Jak mówił w naszym studiu radny Dariusz Matecki, za placem Lotników stoją nie tylko radni Prawa i Sprawiedliwości, ale również innych ugrupowań.

- Pomnik marszałka powinien stanąć na placu Lotników. Pomnik Colleoniego przenieść tam, gdzie stał oryginalnie, na Wały Chrobrego. A ustawić w tamtym miejscu marszałka Piłsudskiego. W miejscu, gdzie można organizować eventy patriotyczne, które niekoniecznie będą zakłócać tez porządek ruchu - mówi Matecki.

Ustawienie pomnika Piłsudskiego na placu Rodła radni będą poddawać głosowaniu we wtorek 22 października.

Budowę monumentu ma sfinansować ze zbiórki publicznej Związek Piłsudczyków RP. Miasto weźmie na siebie koszt przeprowadzenia konkursu na zagospodarowanie terenu oraz przebudowy miejsca pod pomnik.
Jak mówił w naszym studiu radny Dariusz Matecki, za placem Lotników stoją nie tylko radni Prawa i Sprawiedliwości, ale również innych ugrupowań.

Dodaj komentarz 16 komentarzy

POPIERAM!
Pomnik Bartolomeo Colleoniego, czyli ... domknięcie koła historii.
Z Stadtmuseum Stettin bei Hakenterasse ... na dziedziniec Akademii Sztuki w Warszawie.
Z Warszawy ... na plac Lotników w Szczecinie.
Z Placu Lotników na ... na Wały Chrobrego.
czas uporządkować tą sprawę!
RS Dalej promujecie yego gościa od sprzątania ? ŻAL ...gdzie te stare dobre Radio lokalne z ciekawymi audycjami ...
nie jestem lekarzem, więc nie rozumiem pobudek takiego kompulsywnego działania i uporu...
W każdym razie do mnie przemawia koncepcja Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego z jednego końca zwieńczona popiersiem, a z drugiego - pomnikiem.
I to pomnikiem na placu Rodła. Placu nazwanego Znakiem Rodła, które było symbolem polskości w Prusach i Niemczech. Znakiem związku z Macierzą.
no, ale co tam "gimby wiedzom lepij"....
Nie, Panie Matecki. Pan raczy chrzanić. Normalny szczecinianin widziałby pomnik Piłsudskiego (wg mnie - wersja konna, na "kasztance") w miejscu gdzie kiedyś stał pomnik cesarza, a potem "pomnik wdzięczności". Szczecinianie, prawda, niemieccy, ale szczecinianie, takie rozwiązanie estetyczno-urbanistyczne ongiś przemyśleli. I było dobre. Dlaczego go nie odwzorować? Przyznaję: nie wiem!
Tak, p. Matecki słuszna sprawa !
Bo na początku 1992 władze Szczecina podjęły działania na rzecz powrotu obiektu do miasta. Po latach usilnych starań, pod koniec 2001 roku władze Warszawy zgodziły się na jego zwrot. Pomnik Colleoniego to tylko KOPIA! 21 sierpnia 2002 posąg Colleoniego został ustawiony na szczecińskim Placu Lotników.(beeee) 31 sierpnia uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali prezydent Szczecina Edmund Runowicz ! " grrrrrrrrr
PL.LOTNIKÓW TO DOBRA LOKALIZACJA.
PIŁSUDSKI NA KONIU ! OK !
ZAMIAST TEGO COLLANANIEGO
/HHGRRRRR/ ,KTÓRY ZOSTAŁ POSTAWIONY
JAK DAR OD ZSRR NIE WIADOMO Z JAKIEJ PRZYCZYNY .. PRL?!
Plac Lotników jest już ściśle związany z pomnikiem Colleoniego, który stał się jednym z symboli Szczecina, ale po zmianie nazwy, idealnym miejscem byłby obecny pl. Adamowicza. Jest tam dużo miejsca na uroczystości państwowe, no i jest to centrum Szczecina.
A może by tak postawić pomnik Piłsudskiego na kasztance vis a vis Colleoniego ewent. po przekątnej pl.Lotników bliżej ul. Małopolskiej. A co? Dwa konie na jednym placu chyba by się nie pogryzły :-)
@ Stetinensis :I jeszcze jeden dylemat: Jeśli pomnik Piłsudskiego na kasztance miałby stanąć na miejscu dawnego pomnika wdzięczności to twarzą Marszałka w stronę pl. Lotników czyli zadem kasztanki do pl. Żołnierza czy odwrotnie ?
A może na działkach ?
Brawo!!! Tak!!! Pomnik Pisłsudskiego, znanego szczecińskiego pilota powinien stanąć właśnie w Szczecinie na placu Lotników! No bo jak inaczej pokazać te ścisłe związki niemieckiego agenta ze Stettinem?????
Jeszcze 2 pomysły na lokalizację : 1. ul . Jarowita/pl. Mickiewicza na tyłach Muzeum . Piłsudski na kasztance twarzą do pomnika Mickiewicza . 2. Przed UM Szczecin na pl. Armii Krajowej w miejscu parkingu pomiędzy skrzydłami budynku .
Wg. mnie najlepszą lokalizacją jest na końcu ul. Piłsudskiego jak już ktoś napisał, tylko napisał to błędnie, bo końcem tej ulicy nie jest plac Rodła, a skrzyżowanie z ulicą Matejki, czyli w osi ulicy własnego imienia ze wzrokiem skierowanym w stronę placu Rodła w parku Żeromskiego, ważne jest żeby był ustawiony osi ulicy i w głąb niej spoglądał, można by tam wygospodarować idealny plac pod uroczystości, ale nie w miejscu proponowanym przez miasto, chodzi mi o miejsce proponowane wcześniej jako jeden z wariantów przy przejściu na przeciwko PZU, bo to jest złe miejsce, właściwym jest kilka metrów dalej, park Żeromskiego, kilka metrów od ulicy Matejki, w osi ulicy Piłsudskiego, żeby właśnie na nią z dumą spoglądał. Wtedy z jednej strony (na końcu) ulicy będzie pomnik, z drugiej zaś popiersie.
a może pójdziemy na działki na grila ?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty