Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Bartłomiej Sochański. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Bartłomiej Sochański. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Kandydat fizycznie uczestniczył w posiedzeniu komisji i odpowiadał na pytania posłów, między innymi o dorobek naukowy, specjalizację prawniczą, dochody i apolityczność.

Za udzieleniem mu rekomendacji opowiedziało się 13 posłów, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Bartłomiej Sochański jest adwokatem i radcą prawnym ze Szczecina. Ma zastąpić zmarłego w styczniu Grzegorza Jędrejka.

Jak mówił, zdecydował się kandydować do TK ze względów osobistych.

- Dlaczego teraz kandyduję? Dlatego, że teraz mi to zaproponowano. Uważam to kandydowanie, jako zwieńczenie mojej zawodowej kariery. Za mną prawie 40 lat działalności w charakterze przede wszystkim adwokata, również radcy prawnego - mówił Sochański.

Bartłomiej Sochański specjalizuje się w prawach człowieka, prawie europejskim, prawie karnym gospodarczym. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był zastępcą dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, od 1987 roku wykonuje zawód adwokata w kancelarii adwokatów i radców prawnych Sochański i Osiński w Szczecinie.

W latach osiemdziesiątych był działaczem NSZZ Solidarność, w stanie wojennym obrońcą w procesach politycznych i doradcą podziemnych struktur związkowych. Po 1990 roku odbywał staże adwokackie w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Danii. Bartłomiej Sochański był też prezydentem Szczecina w latach 1994-1998 i wieloletnim radnym rady miasta Szczecina, a także konsulem honorowym Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie.

W 2004 odznaczony przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi, a także uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury Szczecina. Ma 65 lat.
Bartłomiej Sochański mówi, że zdecydował się kandydować do TK ze względów osobistych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty