Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Bartłomiej Sochański. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Bartłomiej Sochański. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Bartłomiej Sochański, były prezydent Szczecina został sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
Sejm wybrał Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za tą kandydaturą zagłosowało 234 posłów, przeciw było 223, a 2 wstrzymało się od głosu. W Trybunale zastąpi zmarłego w styczniu sędziego Grzegorza Jędrejko.

Jego kandydaturę zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się podczas dyskusji w Sejmie do argumentów opozycji stwierdził, że Trybunał jest legalny, natomiast w trybie niezgodnym z Konstytucją posłowie wybrali sędziów pod koniec kadencji 2011-2015, kiedy władzę sprawowała Platforma Obywatelska.

- Ten wybór od samego początku był całkowicie bezprawny. To wszystko, co uczyniliśmy później było całkowicie zgodne z prawem. A decyzja Trybunału Konstytucyjnego podjęta bez przestrzegania jakiejkolwiek procedury była decyzją o wartości świstka papieru. Chciałbym, żeby to w końcu zostało bardzo wyraźnie powiedziane, bo nieustanne powtarzanie o jakichś sędziach dublerach jest nadużyciem. To oszukiwanie opinii publicznej - podkreślał Jarosław Kaczyński.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że w obecnej sytuacji Sejm nie powinien zajmować się wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

- Nie marnujcie czasu. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni walczą teraz o zdrowie i życie ludzi. Ludzie tracą teraz miejsca pracy, źródła dochodu, bankrutują firmy, a czym w tym czasie zajmują się posłowie PiS-u? Obsadzaniem kolejnych posad, stanowisk, poszerzaniem swojej władzy w cieniu epidemii, która jest jedną z najgorszych epidemii, która przetacza się teraz przez świat - powiedziała Kamila Gasiuk-Pichowicz.

Jarosław Kaczyński odnosząc się do wypowiedzi posłanki opozycji stwierdził, że prowadzenie tego rodzaju demagogi jest wstydem.

- Przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w tym samym znaczeniu, w którym przedstawicielami innych partii, a w szczególności Platformy Obywatelskiej, byli wszyscy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego poprzedniej kadencji. Na tym polega właśnie ta demagogia, bo z jednej strony nie ma tu mowy o żadnej stracie czasu. W tej chwili nie ma żadnej możliwości podjęcia pracy nad innymi sprawami, a te które będą zostaną jeszcze dzisiaj wykorzystane - mówił szef Prawa i Sprawiedliwości.

Wcześniej kandydat zgłoszony przez klub PiS uzyskał pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości. Posłanka Koalicji Obywatelskiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz pytała go między o niezależność od partii rządzącej. Mecenas odpowiedział, że jest obecnie członkiem PiS oraz radnym Rady Miasta Szczecina i złoży rezygnacje po tym jak zostanie wybrany. (Jak informuje szef szczecińskiego PiS-u Leszek Dobrzyński, Sochański właśnie złożył swoją legitymację partyjną).

Bartłomiej Sochański podkreślił, że w działalności orzeczniczej sędzia powinien być bardzo wstrzemięźliwy w wypowiadaniu swoich poglądów więc tam, gdzie będzie orzekał lub będzie przewidywał, że będzie się wypowiadał jako sędzia-orzecznik, będzie się wstrzymywał od wypowiadania się w sprawach publicznych. Dodał, że w innych sprawach, w których nie orzeka trudno, żeby wypowiadał się wyłącznie o pogodzie.

Kandydat odpowiedział też na pytania posłów dotyczące jego dorobku naukowego, specjalizacji prawniczej, udziału w radach nadzorczych oraz wynikających z tego dochodów. Za udzieleniem mu rekomendacji opowiedziało się 13 posłów, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Bartłomiej Sochański ma 65 lat. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykonuje zawód adwokata. W przeszłości był między innymi zastępcą okręgowej izby radców prawnych w Szczecinie.

W stanie wojennym był obrońcą w procesach politycznych oraz doradcą podziemnych struktur związkowych.

Kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego trwa 9 lat.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się podczas dyskusji w Sejmie do argumentów opozycji stwierdził, że Trybunał jest legalny, natomiast w trybie niezgodnym z Konstytucją posłowie wybrali sędziów pod koniec kadencji 2011-2015, kiedy władzę sprawowała Platforma Obywatelska.
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że w obecnej sytuacji Sejm nie powinien zajmować się wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Jarosław Kaczyński odnosząc się do wypowiedzi posłanki opozycji stwierdził, że prowadzenie tego rodzaju demagogi jest wstydem.

Dodaj komentarz 15 komentarzy

Przynajmniej Szczecin nie jest marginalizowany, jak to drzewiej bywało.
"W stanie wojennym był obrońcą w procesach politycznych oraz doradcą podziemnych struktur związkowych." a teraz będzie siedział w jednej ławie z prokuratorem Piotrowiczem , który za komuny oskarżał tych , których mógł bronić Sochański. Chichot historii...
Chyba podstawą do bycia sędzia miała być nieskazitelna przeszłość ? A co dopiero sędzia trybunału konstytucyjnego....
9 lat kadencja ? On ledwo się trzyma a gdzie tu mowa o 9 latach...
I obaj należą do jednej partii, to pokazuje, że komuna nie upadła, tylko się przekształciła, niby PZPR się rozpadł, ale na jego fundamencie powstało wiele ówczesnych partii jak pis i po, którzy dalej kiwają naród, nawołując do walki ze sobą i skłócając w imię wspólnych interesów w rządzeniu i braniu za to naszych pieniędzy. Ale ciemny lud dalej będzie głosował na tą partię komunistyczną.
Lepiej na taką, niż na lewaków z PO, czy innego SLD.
To są te wolne sądy i apolityczny Trybunał... Dramat. A hasła że przynajmniej nie pomijają Szczecina jest tak głupie że nawet nie wiem jak to skomentować. Co ma polityczna nominacja do naszego miasta? Co Sochanski jako sedzia TK może zrobić dla naszego miasta? Prom wybuduję.
lepszego nie ma!
w tych czasach pandemii każdy jest równy,
stary,młody , biedny czy bogaty !!!!!
co ty na to ?
Każdy równy ale Prezes Kaczyński najważniejszy!!!
ale Prezes TUSK rządzi rządzi europą !
Nikt inny
jak PREZES
WYJDZIE Z KRYZYSU !!!!!!!!!!!!!!!
Z kryzysu wyjdą Polacy a nie Prezes!!!!! I to też nie tak szybko!!!!!
Trybunał Konstytucyjny był , jest i będzie ( do czasu swojego istnienia) polityczny. Niech się Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz zapozna kto i w jakich latach zasiadał w tym organie - powstałym w 1982 (!) roku a potem zarzuca sympatie polityczne !! Każdy orze jak może ale brak wiedzy lub celowe wprowadzanie w błąd opinii społecznej zwłaszcza Posłowi na Sejm RP nie przystoi.
Wygląda to mniej więcej tak ; jak nominatami partyjnymi byli nasi ( przy aktualnej władzy) to wszystko OK , ale teraz ...to NIE !
Sam już nie wiem , czy to brak edukacji - kliknąć w kompa i poczytać w BIP - czy zła wola , czy może ...
Niemniej jednak Gratulacje dla Pana Bartłomieja Sochańskiego ; zwłaszcza że TOTALNA OPOZYCJA nadal nie , bo nie ... ! Dzięki , że nie zatrudnili się na operatorów 112 !!
PREZES patrz wyżej !!!
POLACY ! damy rade !
nie to co putinowstwo i agentura w polsce !

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty