Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji opublikowany i jest reakcja Strajku Kobiet. Przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Mickiewicza w Szczecinie zebrało się kilkadziesiąt osób.
Przywódczynie ruchu swoje słowa kierowały przede wszystkim do rządu. Liderki Strajku Kobiet w Szczecinie mówiły, że aborcja jest tematem zastępczym wobec walki z kryzysem gospodarczym. Przed siedzibą PiS odbyła się godzinna pikieta, podczas której padło wiele wulgaryzmów skierowanych do rządzących.

Wszystko przez opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Ten uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

W proteście, pod czujnym okiem policji, udział wzięło kilkadziesiąt osób. Biuro prasowe Komendy Miejskiej Policji informuje, że tego wieczoru policjanci nie musieli interweniować.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski mówił w Polskim Radiu 24, że treść dzisiejszego uzasadnienia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, jest oparta o konstytucję. Trybunał opublikował uzasadnienie wyroku z października ubiegłego roku w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Marek Suski powiedział, że nad uszczegółowieniem przepisów dotyczących aborcji eugenicznej będą prowadzone dodatkowe prace.

- Jest powołany zespół i rzeczywiście w tych skrajnych sytuacjach, gdzie jest płód bezczaszkowy, który nie ma szansy życia poza organizmem matki, tutaj powinna być możliwość dokonania wyboru przez kobietę. Jest to rzecz, która niestety przy tym orzeczeniu Trybunału nie znalazła miejsca, stąd też takie prace pewnie będą prowadzone - powiedział Suski.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Trybunał analizował zapisy ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Pozwalały one na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę.

Orzeczenie o niezgodności tych zapisów z konstytucją zapadło większością głosów. Wyrok zapadł w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia TK Justyn Piskorski.

Podobne protesty odbyły się w całym kraju.
Relacja Bartłomieja Czetowicza.
Marek Suski powiedział, że nad uszczegółowieniem przepisów dotyczących aborcji eugenicznej będą prowadzone dodatkowe prace.

Dodaj komentarz 10 komentarzy

ludzie nie pajacujcie idzcie do domu !!!!!!!!!!!!!!!!
Przywódczynie? Jakiej wódczynie, rozwodnionej?
" Pozwalały one na zabicie dziecka nienarodzonego..." - droga redakcjo, uważajcie jak dobieracie słowa, to nie "zabicie dziecka", a aborcja płodu
@Graza - redakcja właśnie uważa jak dobiera słowa. Kanał.
ziomale głupota do potęgi ten proest !!!!!!!!!!!!
BIEDA KOBIET!!!!
80% z tych "protestantów" to znani z letnich protestów przeciwko zimowemu używaniu lodołamaczy w dorzeczu Dolnej Odry ,podczas walki z krą , pod pozorem ochrony bytowania Czapli Szarej ; organizowane przez środowiska ekologiczne ;)
Taka lewicowa bojówka "na telefon" ! Dziś walczą o prawo do aborcji ; jutro o prawo do eutanazji zapominając że pojutrze może ich to spotkać !!
***** ***
Jeśli chodzi o Tak zwany "Strajk Kobiet" to wygląda na to że ci ludzie poprostu chcą zastąpić jedną tyranie na inną możliwe nawet że gorszą. Zaczynam zmieniać zadanie jeśli chodzi o ten cały ruch społeczny.
Krystyna Pawłowicz orzekała w TK w sprawie w której sama się podpisała we wniosku w Sejmie, jeszcze jako poseł. Tak wyglądają wolne i niezawisłe sądy wg. PiS. Cóż wypada teraz czekać na konferencję rządu na temat podjęcia decyzji o przekazaniu 2mld zł na pomoc niepełnosprawnym dzieciom.
Szkoda tylko, że nasze wspaniałe państwo zajmuje się tym co w brzuchu a nie tym co po urodzeniu. Miedzy brzuchem matki a śmiercią niepełnosprawnego dziecka, nie można liczyć na zainteresowanie państwa czy pomoc. A jaki stosunek ma władza do niepełnosprawnych pokazały protesty niepełnosprawnych w gmachu sejmu...

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty