Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pixabay.com / nikolaus_bader (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / nikolaus_bader (CC0 domena publiczna)
Receptę na problem ze zużytymi maseczkami znalazł szczecinianin, który
pracuje na Politechnice Katalońskiej.
Doktor Jarosław Serafin, razem ze swoim zespołem z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, opracował metodę odzyskiwania zużytych masek.

Proces polega na ich przetopieniu i z tak uzyskanego materiału stworzeniu nowych masek - wytrzymałych i jeszcze skuteczniejszych - przekonuje Serafin.

- Maseczka ta będzie miała wytrzymałość do około pół roku, będzie zawierała dodatkową warstwę ochronną, która będzie składała się z tlenku ceru i jonów srebra, które mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Dodatkowo będzie ta maseczka wzbogacona filtrem z węgla aktywnego, który też będzie powodował pewną filtrację - tłumaczy Serafin.

Z powodu epidemii na całym świecie wyrzucanych są dziesiątki tysięcy dodatkowych odpadów medycznych - w tym masek. Eksperci alarmują, że wiele z nich ląduje na dnie oceanów.

Zespół doktora Serafina wyprodukował już działające maski - szuka teraz inwestora, który byłby zainteresowany produkcją na szeroką skalę. Koszt produkcji takiej maski z recyclingu wynosiłby jedno euro.
- Dodatkowo będzie ta maseczka wzbogacona filtrem z węgla aktywnego, który też będzie powodował pewną filtrację - tłumaczy Serafin.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty