Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

fot. Dobrawa Skrycka
fot. Dobrawa Skrycka
Okładka "Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)" Katarzyny Rembackiej.
Okładka "Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)" Katarzyny Rembackiej.
"Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)" Katarzyny Rembackiej, to życiorys pierwszego szczecińskiego wojewody, żarliwego komunisty, który pod koniec życia stał się antykomunistą.
O przyczynach tej przemiany opowiedziała nam sama autorka: - Z cała pewnością, wpływ na jego ewolucję światopoglądową miało to, co wydarzyło się w Pradze, gdzie doszło do bezpośredniej scysji z funkcjonariuszem ministerstwa bezpieczeństwa publicznego, którego Borkowicz zrzucił w praskiej ambasadzie ze schodów. To spowodowało ogromne problemy i w jego życiu osobistym i partyjnym, ale też i zawodowym

Po tym incydencie, Borkowicz był ściśle inwigilowany. Natomiast po pojawieniu się pogłosek o związkach jego żony z Niemcami, w czasach jej wczesnej młodości, zdecydował się zostawić rodzinę.

Po latach jednak porzucił także partię i podjął pracę w instytucjach kulturalnych. O szczegółach przeczytacie w książce Katarzyny Rembackiej, pracownicy Szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Pozycja dostępna jest w szczecińskich księgarniach. Ogłoszenie wyników konkursu Nagrody Historyczne "Polityki", w kategorii "debiuty" już 19 maja.
O przyczynach tej przemiany opowiedziała nam sama autorka: - Z cała pewnością, wpływ na jego ewolucję światopoglądową miało to, co wydarzyło się w Pradze, gdzie doszło do bezpośredniej scysji z funkcjonariuszem ministerstwa bezpieczeństwa publicznego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty