Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W końcu jest - i pochłania zanieczyszczenia niczym mały park, czyli 250 drzew! Ekologiczny mural przy zakorkowanym skrzyżowaniu w Szczecinie gotowy.
Praca na zabytkowej ścianie budynku - przy Rondzie Giedroycia - oczyści okolicę ze spalin samochodowych, dymu papierosów, ale też bakterii i wirusów.

Ponad 260 metrów kwadratowych muru pokrywa specjalna farba fotokatalityczna.
Dziewięciokondygnacyjne rusztowania zniknęły, bo autor street-artowiec, absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego Jakub "Biko" Bitka ukończył swoją pracę.

- Zainspirowałem się mocno zabawą moich dzieci na gałęziach. Taką interakcją z naturą, czyli po prostu powspinamy się, pochodźmy,. Teraz już jest to egzotyczne, dzieci robią tego coraz mniej. Tę ścianę troszkę nieświadomie "bazgrolę", ekspresyjnie nanoszę farbę i na to nakładam precyzyjny rysunek - opowiadał Bitka.

Mural można obejrzeć przy Wyzwolenia 105. Wykonanie pracy kosztowało 45 tysięcy zł.

Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem.

Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.

Co ważne - farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby. Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Działa też lepiej niż ozon.

Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania, mycia etc.

Przedsięwzięcie powstało w ramach projektu "Pomorze Zachodnie Zielony Region".
- Tę ścianę troszkę nieświadomie "bazgrolę", ekspresyjnie nanoszę farbę i na to nakładam precyzyjny rysunek - opowiadał Bitka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty