Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Statki Polskiej Żeglugi Morskiej zmieniają kolor. Teraz będą miały burty i kominy w kolorze niebieskim. Dotychczas były czarne. W ten sposób malowano je od 1951 roku.
Kapitan Mirosław Folta mówi, że jest przywiązany do czarnego koloru statków: - Kolor czarny wynikał z tego, żeśmy cały czas dużo woziliśmy węgla i rudy. A teraz od przewozów węgla odchodzimy i przewozimy zboża, nawozy. Może to jest powód.

Pierwszym statkiem pomalowanym na niebiesko jest masowiec "Armia Krajowa", który przechodzi właśnie remont w Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" - mówi Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej.

- W chwili obecnej, przeważającym trendem w Polskiej Żegludze jest to, żeby statki malować na kolory pastelowe - takie jak zieleń czy niebieski. To jest związane z tym, że teraz ekologia wysuwa się na czoło i te kolory, typu zieleń czy błękit kojarzone są z tym, że statek jest ekologiczny i czysty - tłumaczy Gogol.

Statki będą przemalowywane sukcesywnie podczas kolejnych remontów.
Kapitan Mirosław Folta mówi, że jest przywiązany do czarnego koloru statków.
- To jest związane z tym, że teraz ekologia wysuwa się na czoło i te kolory, typu zieleń czy błękit kojarzone są z tym, że starek jest ekologiczny i czysty - tłumaczy Gogol.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty