Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. www.pixabay.com/photo-2241577 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2241577 (domena publiczna)
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem niemal dla całego kraju. Bezpieczniej będzie tylko na południowym zachodzie.
Jak powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, najsilniej zawieje na północy i północnym wschodzie. Wiatr w porywach do 100 km/h spodziewany jest w północnych powiatach województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, a także w warmińsko-mazurskim i podlaskim. Natomiast w województwach: lubelskim, północnej części wielkopolskiego i południowych częściach pomorskiego i zachodniopomorskiego, tutaj prędkość wiatru może osiągać 80 km/h.

Rzecznik IMGW zaznaczył, że tak silne podmuchy są bardzo niebezpieczne. Mogą łamać drzewa, a nawet wyrywać te słabiej zakorzenione, dlatego kto nie musi wychodzić, niech zostanie w domu.

- Apelujemy o zachowanie ostrożności do kierowców podróżujących dużymi samochodami, ponieważ silny wiatr jest w stanie zepchnąć je z toru jazdy - powiedział Grzegorz Walijewski.

Dodał, że niekorzystna sytuacja meteorologiczna spowoduje sztorm na Bałtyku, prędkość wiatru wyniesie 10 w skali Beauforta. Sytuacja pogodowa zacznie stabilizować się w piątek.

Synoptycy wydali również ostrzeżenia przed opadami marznącymi powodującymi gołoledź dla południowych części Małopolski i Podkarpacia. Tam wieczorem i w nocy nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty