Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Mija 50 lat od utworzenia na Ziemiach Zachodnich Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie o godz. 18 abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczył mszy św. dziękczynnej w dniu jubileuszu. Liturgię poprzedzi różańcowe czuwanie modlitewne o godz. 17.
50 lat temu papież Paweł VI wydał specjalną bullę, którą zmieniał organizację Kościoła Katolickiego w Polsce, zwłaszcza organizację dotyczącą tzw. Ziem Odzyskanych. Jedną z decyzji było powołanie do istnienia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Pierwszym ordynariuszem Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej został bp Jerzy Stroba.

- Podczas ingresu, 8 października 1972 roku w szczecińskiej katedrze podał swój program; mówił o ukończeniu odbudowy katedry, zorganizowaniu Kurii Biskupiej, własnego seminarium duchownego, tworzeniu nowych parafii, ale przede wszystkim zależało mu na tym, żeby budować żywy Kościół chrystusowy - mówi ks. prof. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

W 1987 roku do Szczecina przyjechał papież Jan Paweł II, a w 2004 roku powstał Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Dr Zbigniew Stanuch ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje, że początki były trudne.

- Na tym terenie nie ma żadnego sanktuarium, a główne miejsce pielgrzymkowe jest w Rokitnie. Katedra była zburzona, stała w ruinie. W 1972 roku, kiedy Stroba zostaje ordynariuszem udaje się na początek odbudować jedynie prezbiterium - przypomina dr Stanuch.

W 1992 roku z kolei powołano Metropolię Szczecińsko-Kamieńską.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty