Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz

Wojciech Lizak. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wojciech Lizak. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
15 lipca 1945 roku nazwano jeden z placów "Grunwaldzkim", a gospodarzami tego wydarzenia byli Polacy. To data, która najlepiej nadaje się na dzień obchodów urodzin polskiego Szczecina - uważa historyk Wojciech Lizak.
- Była msza, były egzekwie na placu Grunwaldzkim, odsłonięcie tabliczki z nazwą tego placu i podkreślenie tego, że miasto jest już na wieki Polskie - podkreśla Lizak.

W sobotę, na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Wojciecha 1, będzie można zobaczyć wystawę, która jest hołdem złożonym polskiej myśli zachodniej i wydarzeniom 15 lipca.

Na wystawie zobaczymy Atlas Ziem Zachodniej Słowiańszczyzny wydany jeszcze przed wojną, według którego spolonizowano nazwy na Ziemiach Odzyskanych. Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Historii Polskiego Szczecina.
To właśnie 15 lipca 1945 roku nazwano jeden z placów "Grunwaldzkim", a gospodarzami tego wydarzenia byli Polacy. To data, która najlepiej nadaje się na dzień obchodów polskiego Szczecina - uważa historyk Wojciech Lizak.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty