Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Reklama  
Zobacz

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Bardzo dobrze że zainicjowano dyskusję na ten temat - to zgodna opinia gości naszej wieczornej debaty "Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec - przeszłość czy przyszłość?". W czwartek opublikowano raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas II Wojny Śwatowej.
Pojawiły się wyliczenia, pokazano straty mówił - ekonomista prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Zbysław Dobrowolski.

- Nie tylko w kategoriach finansowych, zburzonych budynków, ale też strat ludzkich i utraconych korzyści, które są konsekwencją tego, w jaki sposób Polska została zniszczona - mówi Dobrowolski.

Narracja w Niemczech jest inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni - zwrócił uwagę natomiast redaktor naczelny sekcji polskiej Deutsche Welle Bartosz Dudek.

- Taki przeciętny Niemiec kojarzy przede wszystkim Holocaust. Zbrodnie na Polakach, ale nie Żydach pozostają w wielkim cieniu - to jest coś, co należy zmienić - mówi Dudek.

Suma strat została wyliczona na 6 bln 200 mln zł. Jak podkreślał dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiele państw uzyskało odszkodowania od Niemiec, ale nie Polska i brak inicjatywy w tej sprawie był luką w działalności państwa.

Debata powstała dzięki współpracy Radia Szczecin, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego i Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej w Szczecinie.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty