Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

źródło: Paweł Domański/ Facebook
źródło: Paweł Domański/ Facebook
Po 83 latach wciąż trzeba tłumaczyć znaczenie daty 17 września - mówił w programie "Radio Szczecin na Wieczór" profesor Uniwersytetu Jagielońskiego Andrzej Nowak.
Przez ponad połowę tego czasu Polska znajdowała się bowiem w strefie wpływów Rosji, także w strefie propagandowej - argumentował historyk.

Z kolei w sobotę w TVP1 premiera filmu "Cena Wyzwolenia" w reżyserii naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego. Dokument opowiada o sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 roku i porównuje modus operandi do obecnej agresji Rosji na Ukrainę.

Mimo upływu lat, badania opinii publicznej pokazują, że wciąż w Polsce są osoby, które wierzą w historię o wyzwoleniu Polski przez sowietów. Wciąż trzeba tłumaczyć znaczenie tej daty, bo przez lata uczono historii nieprawdziwej - mówił profesor Andrzej Nowak.

- Polska przez ponad 40 lat znajdowała się w strefie absolutnej dominacji geopolitycznej i propagandowej państwa sowieckiego. Nauczano nas od 17 września 1939 r. co najmniej do roku 1989, że związek sowiecki nas wyzwolił i jedynym wrogiem z którym Polska musiała się borykać w XX wieku, był zaborczy imperializm niemiecki - mówił Nowak.

Premiera filmu "Cena Wyzwolenia" 17 września w TVP1, o godzinie 20:00.
Wciąż trzeba tłumaczyć znaczenie tej daty, bo przez lata uczono historii nieprawdziwej - mówił profesor Andrzej Nowak.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty