Wystarczyło zaledwie kilka chwil aby przewrócić symbol upamiętniający armię radziecką, później przy użyciu młota pneumatycznego został rozebrany na mniejsze elementy. Teraz został wywieziony, a wszystkiemu przyglądali się mieszkańcy.
- Chyba najwyższa pora, to dobra decyzja. Trzeba to zniszczyć, żeby nasze wnuki już tego nie pamiętały. - Po tym, co ruscy teraz robią, nie powinno być takiego pomnika - mówią mieszkańcy.
To kłamstwo, że armia radziecka przyniosła Polsce wolność. Dziś jesteśmy wolnym narodem i możemy sami decydować, kto jest dla nas bohaterem - mówił Paweł Skubisz, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
- W końcu sami możemy decydować o tym, jak ma wyglądać nasz dom. Kogo mamy mieć na pomnikach. Chcemy mieć polskich wyjątkowych bohaterów, tych, którzy z sowietami w trakcie II wojny światowej i po niej przez wile lat walczyli - mówi Skubisz.
Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy wszystkie sowieckie pomniki znikną z regionu.
- Nie ma miejsca dla pomników sowieckich, upamiętniających armię czerwoną w Polsce. To powinno stać się już wiele lat temu, co najmniej po 1989 roku. Lepiej późno niż w cale, natomiast musimy z tym przyspieszyć - mówi Bogucki.
Gmina ma już plan na zagospodarowanie miejsca po pomniku - mówi Mieczysława Brzoza, burmistrz Bobolic.
- Ma być przygotowany taki obelisk, pomnik, który ma być poświęcony ku czci wszystkich osób zmarłych tutaj na terenie naszej gminy, w niedalekiej odległości od tego miejsca, na ulicy Zielonej. Obelisk powstanie w 2023 roku. - mówi Brzoza.
Obelisk, który znajdował się w Bobolicach, został wybudowany w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich. Wykonany był z cegły, a na frontowej ścianie znajdowała się tablica z napisem w języku rosyjskim: „Wieczna chwała naszym bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszej ojczyzny 1945 r.". Pomnik został wzniesiony na sześciu mogiłach czerwonoarmistów, których szczątki w 1952 r. ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Koszalinie.
W tym roku IPN w województwie zachodniopomorskim zdemontował cztery sowieckie pomniki. W kwietniu w Białym Borze, w czerwcu w Starogardzie, w lipcu w Stargardzie oraz w sierpniu w miejscowości Brojce. Prezes IPN w marcu br. zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm.