Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

fot. 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
fot. 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
58 nowych Terytorialsów wypowiedziało dziś słowa "Roty" na placu apelowym w 141. batalionie lekkiej piechoty w Choszcznie.
14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już zatem prawie 1200 osób.
Nowi żołnierze wcześniej przeszli 16-dniowe szkolenie.

Poznali podstawy wojskowej taktyki, czyli poruszania się i działania w terenie, strzelali z karabinków, uczyli się udzielania pierwszej pomocy, byli szkoleni z topografii i musztry. Uczyli się też jak wybudować schronienie w lesie, jak pozyskiwać zdatną do pica wodę, rozpalić ogień czy poruszać się w nieznanym sobie terenie.

Razem z żołnierzami, którzy ukończyli „szesnastkę” szeregi 14. brygady zasiliło także prawie 40 nowych żołnierzy, którzy przeszli ośmiodniowe szkolenie uzupełniające. To m.in. byli policjanci, żołnierze czy absolwenci Legii Akademickiej.

W uroczystości, która odbyła się na placu apelowym w Choszcznie, wziął udział m.in. wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann, który pogratulował składającym przysięgę żołnierzom.

Byli także przedstawiciele służb mundurowych i administracji. Nie zabrakło oczywiście rodzin, które postanowiły towarzyszyć żołnierzom w tej uroczystej chwili.

W przemówieniu do żołnierzy, zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak przywołał rotę przysięgi Armii Krajowej i wspomniał świętej pamięci podpułkownik Danuty Szyksznian-Ossowskiej, która w wieku 97 lat zmarła w miniony czwartek w Szczecinie.

Nowi żołnierze 14. ZBOT to większości ludzie młodzi: prawie połowa z nich nie ukończyła jeszcze 20 lat. Co trzeci żołnierz, który złożył w Choszcznie przysięgę wojskową to kobieta. Pochodzą z całego rejonu województwa zachodniopomorskiego, a najwięcej z nich - 15 osób mieszka w Szczecinie.

Zostali przydzieleni do pododdziałów 14 ZBOT w Szczecinie, Choszcznie i Trzebiatowie, gdzie co miesiąc w ramach rotacji, będą przechodzili dalsze szkolenie wojskowe.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty