Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Nie dojdzie do planowanej przez kołobrzeski magistrat wycinki blisko stu drzew. Znane są najnowsze wyniki ekspertyzy dendrologicznej, której autor wskazuje, że większość najcenniejszych okazów uda się uratować.
Chodzi o dokładnie 98 drzew rosnących przy ulicy Zdrojowej, gdzie od wakacji miasto prowadzi dużą inwestycję drogową. W czasie prac okazało się, że roboty podziemne zagrażają drzewom, stąd Urząd Miasta złożył do Starostwa Powiatowego wniosek o ich wycinkę.

Starostwo zleciło natomiast wykonanie specjalistycznej ekspertyzy dendrologicznej. Jej autor, Krzysztof Jankowski wskazuje, że nie ma konieczności wycinania 78 kilkudziesięcioletnich lip.

- Czy można zrealizować tą inwestycję jednocześnie ocalając drzewostan? Drzewostan powinien ocaleć. Oczywiście to jest dość trudna operacja. Mówiąc językiem lekarza i pacjenta, to nie jest zwykła operacja. Wymaga kunsztu od lekarza, ale jest możliwa do zrealizowania przy zachowaniu pewnych reżimów - powiedział Jankowski.

Według analizy, aby uchronić drzewa konieczne będą drobne zmiany w projekcie, a także rezygnacja z użycia ciężkiego sprzętu przy wykopach w obrębie systemu korzeniowego. Wytyczne wydane przez starostwo wpłyną na koszt inwestycji, jak i czas jej realizacji. Obecnie kołobrzeski magistrat nie informuje jeszcze o ewentualnych opóźnieniach.
Relacja Przemysława Polanina.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty