Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie uważa, że lista darmowych leków dotycząca wieku rozwojowego to rewolucja w dostępie do bezpłatnego leczenia.
Od teraz dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz seniorzy powyżej 65 lat mają prawo do bezpłatnych leków, jeśli przepisze je lekarz.
Profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski powiedział, że dzięki tej decyzji poprawi się skuteczność leczenia najmłodszych pacjentów.
- Chodzi o to, że leki, które będą przepisane przez lekarza będą stosowane, gdyż nie będzie problemu z ich wykupieniem z powodu małego budżetu rodzinnego - powiedział pediatra, onkolog.
Profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski podkreślił, że wiele grup chorych przewlekle dzieci i młodzieży będzie miało bezpłatne leki. Są to leki, którymi leczy się choroby pulmunologiczne, takie jak astma, zapalenie oskrzelików, leki na mukowiscydozę, na cukrzycę, a także hormony, którymi leczy się choroby tarczycy oraz inne choroby endokrynologiczne.
Profesor powiedział, że z bezpłatnych leków skorzystają też dzieci i młodzież z chorobami onkologicznymi. Są to cytystatyki typu Metotreksat i Tioguanina oraz inne. Na liście są leki stosowane po chemioterapii, działające na czynniki wzrostu granulocytów, które mogą być podawane w domu, a także leki przeciwgrzybicze. Profesor zaznaczył, że dotychczas nie było możliwości podawania tych leków w domu.
Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii dodał, że wśród bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży znajduje się wiele antybiotyków, także tych nowoczesnych stosowanych w leczeniu zapalenia płuc i innych narządów. Oprócz prostych antybiotyków na liście znajdują się drogie cefalosporyny drugiej i trzeciej generacji.
Lista bezpłatnych leków dotycząca wieku rozwojowego zawiera ponad 2800 pozycji. Po raz pierwszy dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą korzystać z darmowych leków.
W przypadku seniorów, lista darmowych leków 75plus została uzupełniona i rozszerzona na grupę osób 65plus. Na tej liście jest ponad 3800 preparatów.
Profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski powiedział, że dzięki tej decyzji poprawi się skuteczność leczenia najmłodszych pacjentów.
- Chodzi o to, że leki, które będą przepisane przez lekarza będą stosowane, gdyż nie będzie problemu z ich wykupieniem z powodu małego budżetu rodzinnego - powiedział pediatra, onkolog.
Profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski podkreślił, że wiele grup chorych przewlekle dzieci i młodzieży będzie miało bezpłatne leki. Są to leki, którymi leczy się choroby pulmunologiczne, takie jak astma, zapalenie oskrzelików, leki na mukowiscydozę, na cukrzycę, a także hormony, którymi leczy się choroby tarczycy oraz inne choroby endokrynologiczne.
Profesor powiedział, że z bezpłatnych leków skorzystają też dzieci i młodzież z chorobami onkologicznymi. Są to cytystatyki typu Metotreksat i Tioguanina oraz inne. Na liście są leki stosowane po chemioterapii, działające na czynniki wzrostu granulocytów, które mogą być podawane w domu, a także leki przeciwgrzybicze. Profesor zaznaczył, że dotychczas nie było możliwości podawania tych leków w domu.
Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii dodał, że wśród bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży znajduje się wiele antybiotyków, także tych nowoczesnych stosowanych w leczeniu zapalenia płuc i innych narządów. Oprócz prostych antybiotyków na liście znajdują się drogie cefalosporyny drugiej i trzeciej generacji.
Lista bezpłatnych leków dotycząca wieku rozwojowego zawiera ponad 2800 pozycji. Po raz pierwszy dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą korzystać z darmowych leków.
W przypadku seniorów, lista darmowych leków 75plus została uzupełniona i rozszerzona na grupę osób 65plus. Na tej liście jest ponad 3800 preparatów.

Radio Szczecin