Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
375 milionów złotych na 144 inwestycje trafi do województwa zachodniopomorskiego w ramach 6. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dedykowanej gminom i powiatom, na terenie których funkcjonowały PGR-y.
Jesteśmy jednym z województw, do których trafi najwięcej środków. Na m.in. o budowy dróg, przedszkoli czy budowę wodociągów.

W naszym województwie 113 gmin otrzyma dofinansowanie na konkretne inwestycje - mówi sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. - To są środki, które nigdy by tu nie trafiły, gdyby nie decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości o realizacji inwestycji na terenach popegeerowskich. Przez lata te gminy wyczekiwały na tego typu program. Wcześniej nie było programu, który byłby dedykowany dla gmin popegeerowskich. To rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje tego typu program.

Te środki to tak naprawdę realizacja inwestycji, na które czekano dziesięciolecia - mówi sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. - Kiedy odwiedzicie państwo miejscowości popegeerowskie, usłyszycie że to pierwszy rząd, który stanął przodem do mieszkańców tych terenów, do mieszkańców tych ziem i dostrzegł problemy nierozwiązywalne i nierozwiązywane przez lata.

To szczególne zauważanie tych miejscowości i ludzi - mówi poseł PiS Leszek Dobrzyński. - To jest piękne odczucie widzieć tych ludzi, którzy do tej pory by żyli w strefach zapomnienia, w strefach cienia, gdzie nie docierali posłowie, nie docierała żadna rządowa pomoc, rządowe dotacje i nagle pierwszy raz widzą, że jest rząd, który zainteresował się ich życiem. Zainteresował się tym, że chociażby nie mają dobrej wody, nie mają kanalizacji, mają złe drogi.

Od kilku lat rząd PiS przywraca godność tym ludziom, ale też rozwija tereny popegeerowskie poprzez wsparcie finansowe - mówi poseł PiS Czesław Hoc. - Chcemy, żeby te tereny były równocenne, równoważne. Każda miejscowość, każde sołectwo, każde miasteczko, miasto, duża aglomeracja w Polsce. Ten program jest próbą przywrócenia godności, ale też rewitalizacji terenów popegeerowskich, rozwoju, pięknienia ich, dawania asumptu nowoczesnego życia.

Mam szczęście reprezentować rząd, który rozpoczął na Pomorzu Zachodnim wielką ofensywę inwestycyjną - dodaje wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- Dzięki tym środkom, które przekazaliśmy, powstały dziesiątki dróg, kanalizacji, wyremontowane zostały szkoły, poprawiona zostało infrastruktura szpitali. Długo można by wymieniać. 343 inwestycje, tylko jeżeli chodzi o program dla gmin popegeerowskich w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a później już rządowego programu inwestycji strategicznych - mówi Bogucki.

Idea tego programu powstała w województwie zachodniopomorskim - mówi poseł PiS Michał Jach.

- Podchodzą do mnie podczas spotkań w różnych miejscowościach i mówią, panie pośle, ja po raz pierwszy poczułem się obywatelem Rzeczypospolitej. Dzięki tym programom, skierowanym właśnie do takich wsi jak moja, popegeerowskiej. I dumny nawet z tego jestem, że oni czują się Polakami - mówi Jach.

W ramach wszystkich edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na Pomorze Zachodnie trafiło ponad 800 milionów złotych.

W skali kraju samorządy w ramach tej edycji otrzymają blisko 4,5 mld zł na ponad 2 tysiące inwestycji.
W naszym województwie 113 gmin otrzyma dofinansowanie na konkretne inwestycje - mówi sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Te środki to tak naprawdę realizacja inwestycji, na które czekano dziesięciolecia - mówi sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
To szczególne zauważanie tych miejscowości i ludzi - mówi poseł PiS Leszek Dobrzyński.
Od kilku lat rząd PiS przywraca godność tym ludziom, ale też rozwija tereny popegeerowskie poprzez wsparcie finansowe - mówi poseł PiS Czesław Hoc.
Mam szczęście reprezentować rząd, który rozpoczął na Pomorzu Zachodnim wielką ofensywę inwestycyjną - dodaje wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
Idea tego programu powstała w województwie zachodniopomorskim - mówi poseł PiS Michał Jach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty