Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Graf. Wojciech Ochrymiuk
Graf. Wojciech Ochrymiuk
Dziś właściwie można mówić o serii przypadków, bowiem w Polsce podniesienie wieku emerytalnego było punktem zapalnym do wielu manifestacji.
Podczas głosowania w Sejmie maju 2012 roku, związkowcy z Solidarności protestowali przed gmachem parlamentu na Wiejskiej w Warszawie. A później organizowano marsze. Jednym z nich był pochód "Obudź Się Polsko" zorganizowany jesienią 2012 roku, który Solidarność zorganizowała z PiS. Uczestnicy domagali się przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, który to rząd PO-PSL podniósł i zrównał do 67 lat. Jak informowała wówczas policja, kilkadziesiąt tysięcy osób przeszło z placu Trzech Krzyży na pl. Powstańców Warszawy. Według organizatorów w zgromadzeniu wzięło udział około 100 tysięcy osób. Przemawiał m.in. szef Solidarności - Piotr Duda.

- Dzisiaj jesteśmy tutaj, jako ludzie Solidarności, jako Solidarność, reprezentując tych, którzy nie mogą tego wykrzyczeć tutaj. Bezrobotnych, ubogich, ludzi pracy, którzy są wykluczeni społecznie. Gdzie jest polskie państwo? - mówił Duda.

Manifestacje wówczas nie pomogły. Wiek emerytalny obniżono dopiero po zmianie rządu w 2016 roku. Teraz obywatele 15 października w referendum będą mogli wypowiedzieć się w sprawie polityki emerytalnej.
Przypadek Referendalny nr 21: Seria przypadków po podniesieniu wieku emerytalnego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty