Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
argum.eu

Graf. Wojciech Ochrymiuk
Graf. Wojciech Ochrymiuk
Mówi się, że liczby nie kłamią. I dziś będziemy mówić o przypadku opartym tylko i wyłącznie na liczbach.
Mianowicie w 2015 roku w szczecińskim oddziale ZUS wnioski o emeryturę złożyło 6000 osób. Po zmianie rządu i obniżeniu wieku emerytalnego, rok później ze zmienionych przepisów skorzystało 15 tysięcy osób, czyli niemal trzykrotnie więcej - mówił na naszej antenie Karol Jagielski, rzecznik ZUS-u w Szczecinie.

- Nasi klienci przechodzi przed otwarciem placówek, nawet po 5 rano. Dlatego zaczęliśmy obsługę niejednokrotnie przed godzinami otwarcia urzędu. Codziennie w Zachodniopomorskiem wpływa kilkaset wniosków - mówił Jagielski.

Zaledwie 3000 osób nie skorzystało z wcześniejszego przejścia na emeryturę w szczecińskim oddziale ZUS. Podobna zależność była w całej Polsce. Wszystkich chętnych po emerytury w związku z przepisami było około 200 tysięcy. Co ciekawe, to więcej kobiet niż mężczyzn skorzystało z obniżenia wieku emerytalnego. Choć te średnio miały o kilkaset złotych niższe emerytury od mężczyzn.

Jak mówił wówczas szef ZUS w Szczecinie Zbigniew Zalewski, zmiana wieku emerytalnego była przed wszystkim ukłonem w stronę kobiet.

- Tu przyczyn jest sporo, ale ta najważniejsza, że 5 lat wcześniej idą na emeryturę - mówił Zalewski.

Warto zaznaczyć, że obniżony wiek emerytalny, z 67 lat dla wszystkich do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, dawał też możliwość wyboru. To znaczy przechodzę na emeryturę i pracuje - o czym w momencie podpisywania ustawy w tej sprawie mówił prezydent Andrzej Duda.

- Wybór pozostawiony jest każdemu pracownikowi, w zależności od tego, jak widzi swoje dalsze życie, jakie ma plany i czym się chce zająć. Czy chce nadal pracować, czy na przykład zająć się wnukami i pomagać swoim dzieciom. To jest zmiana, która wychodzi naprzeciw wielokrotnie zgłaszanym postulatom społecznym, absolutnej większości polskiego społeczeństwa. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i podkreślam, że bardzo się cieszę - mówił Prezydent RP.

Referendum w którym jedno z pytań dotyczyć będzie właśnie wieku emerytalnego, odbędzie się 15 października, czyli już za 11 dni.
Przypadek nr 22: Ile osób skorzystało z obniżenia wieku emerytalnego?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty