Goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór" wrócili do pierwszego dnia posiedzenia, kiedy to wybierano marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu.
Prawo i Sprawiedliwość takowych nie ma w nowej kadencji. Elżbieta Witek nie otrzymała wystarczającego poparcia. Podobnie sytuacja wygląda w Senacie - tam nie wybrano Marka Pęka.
Senator PiS Michał Seweryński zwracał uwagę, że jest to zlekceważenie woli wyborców.
- Z jednej strony ta większość, która się utworzyła w Sejmie, może tą swoją przewagę pokazać i powiedzieć, że my tu rządzimy. Z drugiej strony to oznacza, że ten wyrok wyborców, który dał jednak tyle głosów, że największym klubem w Sejmie jest Prawo i Sprawiedliwość, został zlekceważony, Uznano, że oni sobie mogli zagłosować, ale my zdecydujemy, jak będzie naprawdę z tym podziałem tych różnych funkcji - mówił Seweryński.
Senator Koalicji Obywatelskiej Wojciech Ziemniak mówił, że "po prostu większość tak zadecydowała".
- Po prostu była propozycja, głosowanie i na tym polega właśnie demokracja - mówił Ziemniak.
Wicemarszałkami Sejmu zostali: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.
W Senacie, natomiast - Magdalena Biejat z Nowej Lewicy oraz Rafał Grupiński i Michał Kamiński z Trzeciej Drogi.
Senator PiS Michał Seweryński zwracał uwagę, że jest to zlekceważenie woli wyborców.
- Z jednej strony ta większość, która się utworzyła w Sejmie, może tą swoją przewagę pokazać i powiedzieć, że my tu rządzimy. Z drugiej strony to oznacza, że ten wyrok wyborców, który dał jednak tyle głosów, że największym klubem w Sejmie jest Prawo i Sprawiedliwość, został zlekceważony, Uznano, że oni sobie mogli zagłosować, ale my zdecydujemy, jak będzie naprawdę z tym podziałem tych różnych funkcji - mówił Seweryński.
Senator Koalicji Obywatelskiej Wojciech Ziemniak mówił, że "po prostu większość tak zadecydowała".
- Po prostu była propozycja, głosowanie i na tym polega właśnie demokracja - mówił Ziemniak.
Wicemarszałkami Sejmu zostali: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.
W Senacie, natomiast - Magdalena Biejat z Nowej Lewicy oraz Rafał Grupiński i Michał Kamiński z Trzeciej Drogi.

Radio Szczecin